Alpinizm przemysłowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dostęp przy pomocy lin do tarczy zegarowej

Alpinizm przemysłowy (również "dostęp linowy -- z ang. rope access) – rodzaj pracy na wysokości w podwieszeniu lub w podparciu, który wykształcił się poprzez wykorzystanie technik wspinaczkowych i jaskiniowych do pracy.

Typowe prace wykonywane tą metodą:

  • przegląd i malowanie naftowych platform wiertniczych,
  • mycie okien, naprawy fasad, utrzymanie świateł ostrzegawczych wysokich budynków,
  • konserwacja anten, konserwacja masztów linii przesyłowych (telekomunikacyjnych i energetycznych).

Najbardziej znanym na świecie systemem pracy w dostępie linowym jest IRATA (Industrial Rope Access Trade Association – Stowarzyszenie Alpinizmu Przemysłowego). IRATA powstała pod koniec lat osiemdziesiątych z inicjatywy kilku wiodących przedsiębiorstw, zaangażowanych w wykorzystywanie technik dostępu linowego do celów przemysłowych. Głównym celem IRATy jest zapewnienie, by wszelkie prace związane z dostępem linowym podejmowane przez członków IRATA wykonywane były w sposób bezpieczny i zgodny z najwyższymi branżowymi standardami. Co za tym idzie nadrzędnym celem jest wyeliminowanie błędów i wypadków przez określenie zasad bezpieczeństwa i jakości pracy.

W Polsce w 2009 roku powstała Organizacja Techników Dostępu Linowego, która uwzględnia obowiązujące przepisy prawa polskiego oraz norm europejskich w zakresie pracy na wysokości. Należy do niej jednak zdecydowana mniejszość z osób pracujących w zawodzie, ponieważ przeszkolenie w systemie OTDL czy IRATA nie jest w Polsce prawnie wymagane przy pracy w dostępie linowym. Ponad to, wielu alpinistów przemysłowych/budowlanych/usługowych z długoletnim doświadczeniem nie jest zainteresowana odbywaniem kosztownych szkoleń jedynie w celu subiektywnego potwierdzenia dawno posiadanych umiejętności. Na polskim rynku istnieje wiele firm oferujących szkolenia do prac wysokościowych o różnej jakości, w różnych standardach i przedziałach cenowych.

Zagraniczne organizacje dostępu linowego: