Alpinizm przemysłowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alpinizm przemysłowy wykorzystywany jest m.in. do czyszczenia elewacji budynków.

Alpinizm przemysłowy (również "dostęp linowy" -- z ang. rope access) – rodzaj pracy na wysokości w podwieszeniu lub w podparciu, który wykształcił się poprzez wykorzystanie technik wspinaczkowych i jaskiniowych do pracy.

Typowe prace wykonywane tą metodą:

  • przegląd i malowanie naftowych platform wiertniczych,
  • mycie okien, naprawy fasad, utrzymanie świateł ostrzegawczych wysokich budynków,
  • konserwacja anten, konserwacja masztów linii przesyłowych (telekomunikacyjnych i energetycznych).

Najbardziej znanym na świecie systemem pracy w dostępie linowym jest IRATA (Industrial Rope Access Trade Association – Stowarzyszenie Alpinizmu Przemysłowego). IRATA powstała pod koniec lat osiemdziesiątych z inicjatywy kilku wiodących przedsiębiorstw, zaangażowanych w wykorzystywanie technik dostępu linowego do celów przemysłowych. Głównym celem IRATy jest zapewnienie, by wszelkie prace związane z dostępem linowym podejmowane przez członków IRATA wykonywane były w sposób bezpieczny i zgodny z najwyższymi branżowymi standardami. Co za tym idzie nadrzędnym celem jest wyeliminowanie błędów i wypadków przez określenie zasad bezpieczeństwa i jakości pracy.

W Polsce w 2009 roku powstała Organizacja Techników Dostępu Linowego (OTDL), która uwzględnia obowiązujące przepisy prawa polskiego oraz norm europejskich w zakresie pracy na wysokości.

Organizacje dostępu liniowego w wybranych krajach: Japonia – Tokushu Kosho Gijutsu; Hiszpania - ANETVA; Niemcy - FISAT; Norwegia - SOFT; Nowa Zelandia - IRAANZ; Południowa Afryka - SAIRAA (RAFAA); Stany Zjednoczone - SPRAT; Wielka Brytania - IRATA.