Altsek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Altsek – piąty syn chana Wielkiej Bułgarii, Kubrata. Miał przybyć do Italii, poddać się Bizantyjczykom i osiedlić się ze swym ludem koło Rawenny.

Z kolei Paweł Diakon pisze, że w 663 r. przybyła do Italii z Panonii, grupa Bułgarów pod wodzą Alceka (=Altsek ?). Król Longobardów, Grimoald (662-671), skierował ich do siedzib należących do swego syna Lomualda (Romoalda) w Benavento (Benevunto), w południowych Włoszech. Alcek i jego rodacy zostali osiedleni w Sepinum, Bovianum, Isernii – w miastach i na prowincji. Ich potomkowie mieli tam żyć do końca VIII w. Posługiwali się łaciną, ale nie zapomnieli też własnego języka.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • K. Dąbrowski, T. Nagrodzka-Majchryk, E. Tryjarski, Hunowie europejscy, Protobułgarzy, Chazarowie, Pieczyngowie, z serii: „Kultura Europy wczesnośredniowiecznej” z. 4, Ossolineum 1975, s. 245-246.
  • D. M. Lang, Bułgarzy, od czasów pogańskich do podboju przez Turcję Osmańską, przeł. H. Olędzka, Warszawa 1983, s. 37-45.
  • Paweł Diakon, Historia rzymska, Historia Longobardów, przeł., wstępem i komentarzem opatrzył Ignacy Lewandowski, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1995.