Alvin i wiewiórki 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alvin i wiewiórki 2
Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel
Gatunek

Animacja

Data premiery

23 grudnia 2009
22 stycznia 2010 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Reżyseria

Betty Thomas

Scenariusz

Jon Vitti
Jonathan Aibel
Glenn Berger
(na podstawie postaci Alvin i wiewiórki sstworzonych przez Rossa Bagdasariana Sr. i The Chipettes stworzonych przez Janice Karman)

Główne role

Zachary Levi
David Cross
Jason Lee
Justin Long
Matthew Gray Gubler
Jesse McCartney
Amy Poehler
Anna Faris
Christina Applegate

Muzyka

David Newman

Zdjęcia

Anthony B. Richmond

Scenografia

Marcia Hinds
Karen Agresti

Kostiumy

Alexandra Welker

Montaż

Matthew Friedman

Produkcja

Janice Karman
Ross Bagdasarian

Wytwórnia

Fox 2000 Pictures
Regency Enterprises
Bagdasarian Company
Dune Entertainment

Dystrybucja

20th Century Fox

Budżet

$75 000 000[1]

Poprzednik

Alvin i wiewiórki (2007)

Kontynuacja

Alvin i wiewiórki 3 (2011)

Alvin i wiewiórki 2 (ang. Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel, 2009) – amerykański film fabularny, kontynuacja filmu z 2007 roku Alvin i wiewiórki.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Alvin, Szymon i Teodor, dzięki Dave'owi, który stworzył z nich zespół rockowy, odnoszą piosenkarskie sukcesy. Pojawia się jednak pewien problem. Alvin kocha być w centrum uwagi i to jego wygłupy sprawiają, że po paryskim koncercie Dave ląduje w szpitalu. Rozzłoszczony opiekun nakazuje wiewiórkom przerwać karierę i wrócić do szkoły. W czasie jego nieobecności będą pod pieczą jego kuzyna. Dla Toby’ego to duże wyzwanie, bo jedyne, na czym się zna i czym naprawdę się interesuje to gry komputerowe. Powrót Alvina, Szymona i Teodora do szkoły okazuje się trudny – muszą stawić czoło szkolnym osiłkom. Oczywiście Alvin gotów jest zrobić wszystko, by zostać szkolną gwiazdą. Dołącza nawet do futbolowej drużyny. Taki obrót spraw nie podoba się Szymonowi i Teodorowi. Ale największe wyzwanie czeka ich podczas konkursu śpiewu, na którym rywalkami stają się trzy dziewczyny, wiewiórki – Brittany, Żaneta i Eleonora. Chłopcy zakochują się w Wiewióretkach z wzajemnością i nie skupiają się na piątkowym koncercie, który Ian zaproponował dyrektorce, żeby okazać wyższość dziewczyn. W piątek przed konkursem, odbywa się dla Alvina ważny dzień – mianowicie mecz w szkole. Ryan, pod wrażeniem talentu Alvina, organizuje imprezę na jego cześć, która trwa do 19:00. W tym czasie zaczął się konkurs. Kiedy Wiewióretki śpiewały Hot N Cold, Szymon, Teodor i Toby próbują znaleźć Alvina. Gdy okazuje się, że jest ciągle na imprezie, Szymon przeprasza wszystkich fanów Wiewiórek, że nie wystąpią (jak określił Teo: „dwie małe świnki to za mało, muszkieterów też nie może być dwóch”). A to daje dziewczynom przepustkę do sławy dzięki Ianowi. Kiedy Alvin wraca do szkoły na scenę, myśląc że czekają, Brittany mu mówi, że nie ma nikogo i Wiewióretki wygrały, jednakże się z tego nie cieszą. Nazajutrz Alvin odkrywa, że Teodor uciekł z domu, i wybrał się do ZOO. W klatce nie ma niestety surykatek, jak zakładał najmłodszy z gwiazd estrady, tylko wielki orzeł. Bracia ratują go z opresji po czym Szymek i Alvin wybaczyli sobie konflikt. Tymczasem dziewczyny szykują się na charytatywny konkurs w szkole „Music Mania”. Ian im grozi: albo będą supportować koncert Britney Spears lub zostaną podane na talerzu prosto z grilla. Kiedy Żaneta i Brittany wykonują rozpaczliwy telefon na komórkę Iana, liderka przyznaje gryzoniom rację. Alvin leci za Brittany i Wiewióretkami na motorze-zabawce a Szymon próbuje złamać szyfr kłódki z klatki dziewczyn. Film kończy się wspólnym występem Wiewiórki and Wiewióretki oraz powrotem Dave’a z paryskiego szpitala. Alvin za sprawą manipulacji zdania opiekuna dziewczynki zamieszkują razem z gwiazdami. Film się kończy „piękną” wymianą ostrych zdań pomiędzy liderem a Dave'em oraz znanym rykiem Dave’a.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Rola Aktor Polski dubbing
Ludzie
Toby Seville Zachary Levi Waldemar Barwiński
Ian Hawke David Cross Tomasz Bednarek
Dr Rubin Wendie Malick Anna Chitro-Bergman
Dave Seville Jason Lee Wojciech Paszkowski
Wiewiórki
Alvin Justin Long Grzegorz Drojewski
Szymon Matthew Gray Gubler Artur Pontek
Teodor Jesse McCartney Tomasz Steciuk
Brittany Christina Applegate Agnieszka Fajlhauer
Żaneta Anna Faris Kamilla Baar
Eleonora Amy Poehler Katarzyna Owczarz

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej: Studio Sonica
Reżyseria: Jerzy Dominik
Tłumaczenie: Arleta Walczak
Dialogi polskie: Joanna Kuryłko
Dźwięk: Georgy Fek, Agnieszka Stankowska
Organizacja produkcji: Agnieszka Kudelska
Nagrań dokonano w: Studio Mafilm Audio w Budapeszcie
W pozostałych rolach: Bartłomiej Magdziarz, Lesław Żurek, Jolanta Wołłejko, Andrzej Andrzejewski, Sławomir Pacek, Leszek Zduń, Dorota Furtak, Agnieszka Kudelska, Tomasz Borkowski, Jerzy Dominik i inni

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]