Przejdź do zawartości

28 dni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
28 dni
28 Days
Gatunek

dramat

Data premiery

6 kwietnia 2000
23 czerwca 2000 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

103 min

Reżyseria

Betty Thomas

Scenariusz

Susannah Grant

Główne role

Sandra Bullock
Viggo Mortensen
Dominic West
Elizabeth Perkins
Azura Skye
Steve Buscemi

Muzyka

Richard Gibbs

Zdjęcia

Declan Quinn

Scenografia

Marcia Hinds

Kostiumy

Ellen Lutter

Montaż

Peter Teschner

Produkcja

Jenno Topping

Wytwórnia

Columbia Pictures
Tall Trees Productions

Dystrybucja

Syrena EG

Budżet

$43,000,000

28 dni (ang. 28 Days) – film produkcji amerykańskiej w reżyserii Betty Thomas z 2000.

Film porusza temat alkoholizmu. W głównej roli pacjentki odwykowej Gwen Cummings wystąpiła Sandra Bullock, która w ramach przygotowań do roli spędziła pewien okres w klinice Sierra Tucson w stanie Arizona.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Gwen Cummings ma za sobą traumatyczne dzieciństwo – jej matka była alkoholiczką, zaniedbującą się w obowiązkach wychowawczych. Gdy kobieta zmarła, opiekę nad nią i jej siostrą Lily przejęła ciotka. W dorosłych życiu Gwen jest niespełnioną dziennikarką jednego z nowojorskich pism, która za sens życia obrała sobie nieustanne imprezy, na których nie stroni od alkoholu i narkotyków. Jej chłopak Jasper dzieli z nią podobne upodobania. Dzień po jednej z libacji Gwen wybiera się na uroczystość weselną swojej siostry, w trakcie której powoduje wypadek samochodowy. Zostaje jej postawione ultimatum – albo zostanie skazana na więzienie, albo weźmie udział w czterotygodniowej kuracji uzależnień na odwyku. Decyduje się na leczenie.

Podczas rehabilitacji zaprzyjaźnia się z poszczególnymi pacjentami, choć początkowo jej celem jest jak najszybsze opuszczenie ośrodka. Jej współlokatorką zostaje uzależniona od heroiny 17-letnia Andrea, która ukojenie odnajduje w samookaleczaniu się. Z biegiem czasu Gwen zdaje sobie sprawę z własnej choroby i postanawia dać z siebie wszystko, by jej zapobiec.

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Wokalista i autor tekstów do piosenek, Loudon Wainwright III, który w filmie wcielił się w postać jednego z pacjentów kliniki odwykowej, jest twórcą czterech filmowych utworów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]