Amazon Elastic Compute Cloud

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ikona usługi EC2

Amazon Elastic Compute Cloud (EC2) – serwis WWW dostarczający skalowalną moc obliczeniową w chmurze obliczeniowej.

Dostęp do zasobów Amazon jest realizowany przez strony WWW, jak również dzięki bezpiecznym połączeniom SSH, które szczególnie przydatne są dla administratorów systemów zainstalowanych w chmurze. Interfejs WWW umożliwia konfigurację, dostosowanie potrzebnej pojemności i mocy obliczeniowej.

Serwery EC2 znajdują się obecnie w USA, Irlandii, Singapurze, Japonii, Australii, Brazylii i Niemczech.

Amazon EC2 redukuje czas potrzebny do zainstalowania i uruchomienia wielu serwerów. Pozwala na przeskalowanie zasobów, zarówno w górę, jak i w dół, w zależności od bieżących potrzeb. Opłaty są pobierane w zależności od używanych w danym momencie zasobów (ilości pamięci RAM, liczby CPU itd.). Amazon EC2 udostępnia również różne narzędzia ułatwiające tworzenie oprogramowania.

Aby używać Amazon EC2 należy:

  • Wybrać wstępnie skonfigurowany obraz i uruchomić go lub stworzyć własny Obraz Maszyny (AMI – Amazon Machine Image) zawierający aplikacje, biblioteki, dane i ustawienia konfiguracyjne.
  • Skonfigurować ustawienia bezpieczeństwa i dostępu.
  • Wybrać typ instancji i system operacyjny. Uruchomić, zamknąć lub monitorować tyle instancji własnych Obrazów Maszyn ile potrzeba.
  • Określić czy chcesz dołączyć pamięć trwałą (wygląda jak dodatkowy, niesformatowany dysk, który można sformatować tworząc praktycznie dowolny system plików).
  • Płacić za te zasoby, które są w danej chwili wykorzystywane np. godziny pracy Instancji lub wykorzystanie transferu danych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]