Strona internetowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Strona internetowa, strona WWW (ang. web page) – zbiór uporządkowanych logicznie, połączonych ze sobą przez nawigację oraz linki elementów, prezentowanych za pomocą przeglądarki internetowej pod jednolitym adresem elektronicznym[1].

Stanowi dokument HTML udostępniany w Internecie przez serwer WWW. Po stronie użytkownika strona internetowa jest zwykle otwierana i wyświetlana za pomocą przeglądarki internetowej.

Autorem pierwszych stron internetowych jest Tim Berners-Lee[2]. Obecnie strony tworzy się za pomocą m.in. HTML5, CSS 3 i JavaScript.

Strony internetowe wykorzystywane w celu prowadzenia działalności gospodarczej mają duże znaczenie dla wizerunku firmy, co może mieć wpływ na wynik ekonomiczny działalności rynkowej[3], a ewentualne błędy na stronie internetowej mogą negatywnie oddziaływać na potencjalnych klientów[4].

Strony internetowe wykorzystują niekiedy obiekty multimedialne takie jak np. Adobe Flash, Microsoft Silverlight czy aplety Javy. Aby móc odtworzyć lub wyświetlić takie obiekty, wymagane jest zainstalowanie odpowiedniej wtyczki do przeglądarki internetowej, umożliwiając w ten sposób ich wyświetlenie.

Responsive web design[edytuj | edytuj kod]

Strona główna Wikipedii wyświetlona w przeglądarce Firefox

Responsywne projektowanie stron internetowych (RWD) lub projektowanie responsywne to podejście do projektowania stron internetowych, które ma na celu dobre renderowanie stron internetowych na różnych urządzeniach i rozmiarach okien lub ekranu od minimalnego do maksymalnego rozmiaru ekranu, aby zapewnić użyteczność i satysfakcję.

Responsywne projektowanie stron internetowych stało się ważniejsze, gdy użytkownicy urządzeń mobilnych stali się uważani za większość odwiedzających witrynę internetową. Na przykład w 2015 r. Google ogłosił Mobilegeddon i zaczął poprawiać ranking stron witryn przyjaznych dla urządzeń mobilnych podczas wyszukiwania z urządzenia mobilnego.

Systemy zarządzania treścią (CMS)[edytuj | edytuj kod]

Do tworzenia stron WWW używane bywają systemy CMS, np.:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 848).
  2. Wojciech Kulik: Pierwsza strona internetowa ma 25 lat (pol.). Benchmark.pl, 2015-12-21. [dostęp 2018-05-21].
  3. Maciej Bielski: Po co jest strona firmowa (pol.). InformatykProgramista.pl, 2017-07-25. [dostęp 2018-05-21].
  4. 10 grzechów głównych polskich stron www (pol.). PRNews.pl, 2012-01-10. [dostęp 2018-05-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]