Amy Williams

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Amy Williams
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

29 września 1982
Cambridge

Klub

TeamBath

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Wielka Brytania
Igrzyska olimpijskie
złoto Vancouver 2010 Kobiety
Mistrzostwa świata
srebro Lake Placid 2009 Kobiety
Strona internetowa

Amy Joy Williams (ur. 29 września 1982 w Cambridge) – brytyjska skeletonistka, mistrzyni olimpijska i wicemistrzyni świata.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy sukces w karierze osiągnęła 29 listopada 2007 roku, kiedy zajęła trzecie miejsce w zawodach Pucharu Świata w Calgary. W zawodach tych wyprzedziły ją jedynie dwie Kanadyjki: Michelle Kelly i Mellisa Hollingsworth. W sezonie 2007/2008 jeszcze jeden raz stanęła na podium: 6 grudnia 2007 roku w Park City ponownie była trzecia. W efekcie zajęła siódme miejsce w klasyfikacji generalnej. Najlepsze wyniki osiągała w sezonach 2008/2009 i 2009/2010, które ukończyła na piątej pozycji. Łącznie trzykrotnie stawała na podium zawodów tego cyklu, jednak nigdy nie zwyciężyła.

Największy sukces osiągnęła w 2010 roku, kiedy podczas igrzysk olimpijskich w Vancouver zdobyła złoty medal. Wyprzedziła tam dwie Niemki: Kerstin Szymkowiak i Anję Huber. Był to pierwszy w historii złoty medal olimpijski w tym sporcie wywalczony dla Wielkiej Brytanii. Był to zarazem jej jedyny start olimpijski. Na rozgrywanych rok wcześniej mistrzostwach świata w Lake Placid Williams zajęła drugie miejsce, rozdzielając na podium Niemki Marion Trott i Kerstin Szymkowiak. Była też między innymi czwarta w zawodach mieszanych podczas mistrzostw świata w Altenbergu w 2008 roku. Ponadto wywalczyła brązowy medal na mistrzostwach Europy w Winterbergu w 2011 roku. Uplasowała się tam za swą rodaczką – Shelley Rudman oraz Anją Huber.

W 2010 roku została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego[1]. W 2012 roku zakończyła karierę[2].

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Europy[edytuj | edytuj kod]

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]