Kerstin Szymkowiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kerstin Szymkowiak
Kerstin Szymkowiak
Data i miejsce urodzenia 19 grudnia 1977
Siegen, RFN
Klub RSG Hochsauerland
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Niemcy
Igrzyska olimpijskie
Srebro
Vancouver 2010 Kobiety
Mistrzostwa świata
Brąz
Königssee 2004 Kobiety
Brąz
Altenberg 2008 Kobiety
Brąz
Lake Placid 2009 Kobiety
Puchar Świata
Bronze medal with cup.svg 3. miejsce
2004/2005
Bronze medal with cup.svg 3. miejsce
2009/2010

Kerstin Szymkowiak z domu Jürgens (ur. 19 grudnia 1977 w Siegen) – niemiecka skeletonistka, brązowa medalistka olimpijska i trzykrotna medalistka mistrzostw świata.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy sukces w karierze osiągnęła 7 lutego 2004 roku, kiedy zajęła pierwsze miejsce w zawodach Pucharu Świata w Siguldzie. W zawodach tych wyprzedziła rodaczki: Steffi Jacob i Dianę Sartor. W sezonie 2003/2004 nie stawała już na podium, jednak w klasyfikacji generalnej zajęła czwartą pozycję. W kolejnych startach wielokrotnie plasowała się w najlepszej trójce, odnosząc łącznie siedem zwycięstw. Najlepsze wyniki osiągała w sezonach 2004/2005 i 2009/2010, które ukończyła na trzeciej pozycji. W pierwszym przypadku wyprzedziły ja Noelle Pikus-Pace z USA i Szwajcarka Maya Pedersen, a pięć lat później lepsze były Kanadyjka Mellisa Hollingsworth oraz Shelley Rudman z Wielkiej Brytanii.

Pierwsze medale na arenie międzynarodowej wywalczyła w 2004 roku. Najpierw zajęła drugie miejsce podczas mistrzostw Europy w Altenbergu, ulegając tylko Sartor. Miesiąc później była trzecia na mistrzostwach świata w Königssee, plasując za Sartor i Lindsay Alcock z Kanady. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach Europy w Altenbergu zwyciężyła, jednak podczas mistrzostw świata w Calgary zajęła czwarte miejsce. Walkę o medal przegrała tam z Kanadyjką Michelle Kelly o 0,61 sekundy. Następnie zajęła trzecie miejsce na mistrzostwach Europy w Cesanie w 2008 roku, plasując się za rodaczką Anją Huber i Rosjanką Swietłaną Trunową. Trzecia była również na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Lake Placid, gdzie szybsze były Marion Trott i Brytyjka Amy Williams. Ostatnie sukcesy osiągnęła w 2010 roku: w styczniu zdobyła srebro mistrzostwach Europy w Igls, a w lutym zajęła drugie miejsce podczas igrzysk olimpijskich w Vancouver. W olimpijskim starcie rozdzieliła na podium Amy Williams i Anję Huber. Był to jej jedyny start na igrzyskach olimpijskich. Medale Szymkowiak i Huber były pierwszymi medalami olimpijskimi w skeletonie wywalczonymi dla Niemiec.

W 2009 roku jej mężem został szwajcarski fizjoterapeuta Philippe Szymkowiak[1]. We wrześniu 2010 roku urodziła córkę, Noalie[2]. W 2011 roku ogłosiła zakończenie kariery[3].

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Europy[edytuj | edytuj kod]

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]