Anatol Michnawiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anatol Michnawiec
ilustracja
Data urodzenia

7 lipca 1975

Prezes Związku na rzecz Demokracji w Białorusi
Przynależność polityczna

Związek na rzecz Demokracji w Białorusi

Przewodniczący Białoruskiej Pamięci Narodowej
Przynależność polityczna

Białoruska Pamięć Narodowa

Członek Rady Narodowej Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji
Przynależność polityczna

Białoruska Chrześcijańska Demokracja

Anatol Michnawiec (biał. Анатоль Міхнавец; ur. 7 lipca 1975 roku) – białoruski działacz polityczny i społeczny aktywny na Białorusi i w Polsce, prezes polskiego stowarzyszenia Związek na rzecz Demokracji w Białorusi, przewodniczący organizacji Białoruska Pamięć Narodowa i Członek Rady białoruskiej partii politycznej Białoruska Chrześcijańska Demokracja.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 2010 roku był członkiem Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji, wchodził w skład jej Rady Narodowej. W czasie kampanii wyborczej poprzedzającej Wybory prezydenckie na Białorusi w 2010 roku należał do grupy inicjatywnej kandydata Witala Rymaszeuskiego, zbierając dla niego podpisy poparcia[1]. W Polsce pełni funkcję przewodniczącego niezarejestrowanej organizacji Białoruska Pamięć Narodowa, zajmującej się poszukiwaniem i upamiętnianiem miejsc związanych z działaczami białoruskiej emigracji, obchodzeniem świąt narodowych, rocznic, organizowaniem imprez i manifestacji o charakterze patriotycznym itp[2]. Jest także prezesem stowarzyszenia Związek na rzecz Demokracji w Białorusi[3].

Anatol Michnawiec był inicjatorem i uczestnikiem szeregu wystąpień patriotycznych poza granicami Białorusi, z których wiele miało duży oddźwięk w mediach i spotkało się z szerokim komentarzem. 3 lipca 2013 roku rozwiesił wielką biało-czerwono-białą flagę na trybunach stadionu podczas meczu hokejowego Białorusi z Czechami w Szwecji. Został wówczas siłą wyrzucony przez służby porządkowe, co wywołało oburzenie wielu dziennikarzy i polityków[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]