Angband (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Angband
Widok miasta w grze
Widok miasta w grze
Wydawca rephial.org
Licencja GPL
Aktualna wersja 3.0.9b stabilna
3.1.2v2 beta
Data wydania 1990
Gatunek Roguelike
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma wieloplatformowość
Kontrolery klawiatura

Angband – gra komputerowa typu roguelike osadzona w tolkienowskiej tematyce, oraz wcześniejszym roguelike'u o nazwie Moria[1]. Jest dostępna za darmo na wszystkie popularne systemy operacyjne. Obecna najnowsza wersja gry to 3.0.9b. Kod gry jest otwarty; wielu programistów stworzyło własne odmiany gry, jedną z bardziej popularnych jest Zangband.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Angband to twierdza Morgotha, znanego z Silmarillionu. Celem gracza jest jego zniszczenie, jednak w tym celu gracz musi przejść przez 100 poziomów twierdzy przeciwnika.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra rozpoczyna się od stworzenia postaci, gracz ma do dyspozycji rozbudowane opcje – dwie płcie, 11 ras (Human, Half-Elf, Elf, Hobbit, Gnome, Dwarf, Half-Orc, Half-Troll, Dunadan, High-Elf, i Kobold) oraz 6 klas (Warrior, Mage, Priest, Rogue, Ranger i Paladin)[2], każda ma swoje zalety i wady. Do tego postać ma pięć statystyk: Strength, Dexterity, Wisdom, Intelligence, Constitution oraz Charisma. Stworzona postać zaczyna swoją przygodę w mieście, w którym znajdują się sklepy oraz wejście do twierdzy przeciwnika. Każdy poziom w grze jest generowany losowo[3]. Grafika w grze pierwotnie bazowała na znakach ASCII, jednak istnieją też specjalne graficzne nakładki. Do tego każda akcja, jak np. otwarcie drzwi ma specyficzny klawisz odpowiedzialny za nią – również ten element zależny jest od wersji gry[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Angband – PC – IGN, uk.ign.com [dostęp 2017-11-21] (ang.).
  2. Angband (Game) – Giant Bomb, giantbomb.com [dostęp 2017-11-21] (ang.).
  3. Angband (Game) – Giant Bomb, giantbomb.com [dostęp 2017-11-21] (ang.).
  4. http://angband.oook.cz/d/tome-222/lib/help-html/command.html

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]