Angband (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Angband
Ilustracja
Widok miasta w grze
Wydawca rephial.org
Licencja GPLv2[1]
Wersja 4.2.1 stabilna (06/2020)[2]
Data wydania 1990
Gatunek Roguelike
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma wieloplatformowość
Kontrolery klawiatura

Angband – gra komputerowa typu roguelike osadzona w tolkienowskiej tematyce, oraz wcześniejszym roguelike'u o nazwie Moria[3]. Jest dostępna za darmo na wszystkie popularne systemy operacyjne. Obecna najnowsza wersja gry to 4.2. Kod gry jest otwarty; wielu programistów stworzyło własne odmiany gry, jedną z bardziej popularnych jest Zangband.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Angband to twierdza Morgotha, znanego z Silmarillionu. Celem gracza jest jego zniszczenie, jednak w tym celu gracz musi przejść przez 100 poziomów twierdzy przeciwnika.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra rozpoczyna się od stworzenia postaci, gracz ma do dyspozycji rozbudowane opcje – dwie płcie, 11 ras (Human, Half-Elf, Elf, Hobbit, Gnome, Dwarf, Half-Orc, Half-Troll, Dunadan, High-Elf, i Kobold) oraz 6 klas (Warrior, Mage, Priest, Rogue, Ranger i Paladin)[4], każda ma swoje zalety i wady. Do tego postać ma pięć statystyk: Strength, Dexterity, Wisdom, Intelligence, Constitution oraz Charisma. Stworzona postać zaczyna swoją przygodę w mieście, w którym znajdują się sklepy oraz wejście do twierdzy przeciwnika. Każdy poziom w grze jest generowany losowo[4]. Grafika w grze pierwotnie bazowała na znakach ASCII, jednak istnieją też specjalne graficzne nakładki. Do tego każda akcja, jak np. otwarcie drzwi ma specyficzny klawisz odpowiedzialny za nią – również ten element zależny jest od wersji gry[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]