Anna Maria Corazza Bildt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Anna Maria Corazza Bildt
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 10 marca 1963
Rzym
Zawód polityk
Partia Umiarkowana Partia Koalicyjna
Anna Maria Corazza Bildt i Carl Bildt (2009)

Anna Maria Corazza Bildt (ur. 10 marca 1963 w Rzymie) – szwedzka polityk włoskiego pochodzenia, posłanka do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji. Żona Carla Bildta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła nauki polityczne na Uniwersytecie Rzymskim – La Sapienza. Studiowała też zarządzanie kryzysem na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego i planowanie strategiczne na Uniwersytecie Columbia.

Odbywała praktyki w UNESCO, pracowała później we włoskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, była też delegatem przy OECD w Paryżu. Od 1991 była zatrudniona w Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Do 2001 przebywała na misjach w krajach byłej Jugosławii. Tam poznała byłego szwedzkiego premiera i swojego przyszłego męża, Carla Bildta, zajmującego wówczas stanowisko wysokiego przedstawiciela dla Bośni i Hercegowiny.

Po zakończeniu pracy dla ONZ pełniła m.in. funkcję członka zarządu Szwedzkiego Czerwonego Krzyża (2003–2008). Zaczęła prowadzić w Szwecji własną działalność gospodarczą, m.in. w ramach swojej firmy handlującej włoską żywnością przez Internet. Została członkiem zarządu włoskiej izby gospodarczej w Szwecji.

W 2003 zasiadła we władzach Umiarkowanej Partii Koalicyjnej. W wyborach w 2009 z jej ramienia uzyskała mandat posłanki do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. W 2014 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]