Anonimowi Seksoholicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anonimowi Seksoholicy (SA) – dobrowolne grupy osób cierpiących na uzależnienie od seksu. Wspólnota SA powstała w USA, w 1979r. W tym też roku Anonimowi Alkoholicy (AA) udzielili swojej zgody na wykorzystanie ich 12 kroków i 12 tradycji przez Wspólnotę SA.

SA pomaga zdrowiejącym „seksoholikom”. Wspólnota określa seksoholika jako kogoś, dla kogo „żądza stała się uzależnieniem”[1]. Wspólnota SA, odróżnia się od innych grup skupiających ludzi cierpiących na uzależnienie od seksu przez definiowanie seksualnej trzeźwości. Jest nią brak seksu z samym sobą albo z kimś innym niż współmałżonek oraz postępujące zwycięstwo nad żądzą.

„Definiując trzeźwość, nie mówimy w imieniu ludzi spoza SA. Możemy mówić tylko za siebie. Dla seksoholików związanych węzłem małżeńskim trzeźwość oznacza zatem powstrzymanie się od wszelkich form seksu z samym sobą lub z kimkolwiek – oprócz współmałżonka. Natomiast dla seksoholików niezwiązanych takim węzłem trzeźwość seksualna oznacza wolność od wszelkich form seksu. Dla nas wszystkich, zarówno małżonków, jak i ludzi stanu wolnego, seksualna trzeźwość obejmuje również postępujące zwycięstwo nad żądzą.”[2]

Podstawową lekturą, z której korzysta wspólnota, jest książka „Anonimowi Seksoholicy” (często nazywaną „Białą Księgą”). Książka ta wyjaśnia, że „seksoholik stawia się całkowicie poza kontekstem pozwalającym określić, co jest dobre, a co złe. Stracił on kontrolę, nie może już wybierać i nie jest na tyle wolny, aby się zatrzymać.”[2]

Literatura[edytuj | edytuj kod]

Wspólnota SA w całości zaakceptowała literaturę zaaprobowaną przez Służby Światowe AA, a grupy SA często korzystają z niej na swoich mityngach. SA mocno bazuje na zasadach wypracowanych przez wspólnotę AA, stosując wszystkie reguły AA w odniesieniu do żądzy i uzależnienia od seksu. W przypadku innych wspólnot pomagających uzależnionym od seksu to poszczególni członkowie definiują, czym jest dla nich trzeźwość. W takim ujęciu SA bliższa jest modelowi AA, rozumiejąc trzeźwość w oparciu o pojęcie abstynencji, która to abstynencja zdefiniowana jest tak samo w każdej grupie SA.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kim jest seksoholik i czym jest seksualna trzeźwość?. 2013. [dostęp 2013-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-08)].
  2. a b Sexaholics Anonymous. SA Literature, 1989. ISBN 0-9622887-0-5.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]