Antychryst (książka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Antychryst. Próba krytyki chrześcijaństwa.
Der Antichrist. Versuch einer Kritik des Christenhums.
Autor Fryderyk Nietzsche
Miejsce wydania Niemcy
Język niemiecki
Data I wyd. 1895
Przekład Leopold Staff

Antychryst: Próba krytyki chrześcijaństwa (tytuł oryginału: Der Antichrist: Versuch einer Kritik des Christenhums) to tytuł książki napisanej przez Fryderyka Nietzschego.

Opis książki[edytuj | edytuj kod]

W niezwykle zagmatwanej sieci, jaką stanowi topografia Nietzscheańskiej filozofii, antychrześcijaństwo zdaje się być jednym z trzech punktów orientacyjnych. Triadę tę uzupełniają radykalna, wyrażająca się w niepohamowanej pasji polemiczno-krytycznej diagnoza współczesnej kultury oraz trwały sentyment do epoki starożytnej, ujawniany przez wciąż ponawiany postulat powrotu do wartości obecnych w kulturze greckiej. Związek tych trzech elementów jest ewidentny i autor nie kryje, że stanowią one oś filozoficznego projektu.

W zakończeniu Nietzsche wykrzykuje anatemę chrześcijaństwa, która jest nie tylko zwieńczeniem konstrukcji tegoż dzieła, ale także ukoronowaniem tendencji obecnej w całej pisarskiej pracy autora.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Fryderyk Nietzsche, Antychryst. Próba krytyki chrześcijaństwa., przeł. L. Staff, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2003.