Przejdź do zawartości

Antychryst (książka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Antychryst. Próba krytyki chrześcijaństwa.
Der Antichrist. Versuch einer Kritik des Christentums.
ilustracja
Autor

Fryderyk Nietzsche

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Niemcy

Język

niemiecki

Data wydania

1895

Pierwsze wydanie polskie
Przekład

Leopold Staff

Antychryst: Próba krytyki chrześcijaństwa (tytuł oryginału: Der Antichrist: Versuch einer Kritik des Christentums) to książka napisana przez Fryderyka Nietzschego.

Opis książki

[edytuj | edytuj kod]

W niezwykle zagmatwanej sieci, jaką stanowi topografia Nietzscheańskiej filozofii, antychrześcijaństwo zdaje się być jednym z trzech punktów orientacyjnych. Triadę tę uzupełniają radykalna, wyrażająca się w niepohamowanej pasji polemiczno-krytycznej diagnoza współczesnej kultury oraz trwały sentyment do epoki starożytnej, ujawniany przez wciąż ponawiany postulat powrotu do wartości obecnych w kulturze greckiej. Związek tych trzech elementów jest ewidentny i autor nie kryje, że stanowią one oś filozoficznego projektu.

W zakończeniu Nietzsche wykrzykuje anatemę chrześcijaństwa, która jest nie tylko zwieńczeniem konstrukcji tegoż dzieła, ale także ukoronowaniem tendencji obecnej w całej pisarskiej pracy autora.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Fryderyk Nietzsche, Antychryst. Próba krytyki chrześcijaństwa., przeł. L. Staff, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2003.