Archelaos II z Komany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy arcykapłana w Komanie i ojca Archelaosa Sisinesa. Zobacz też: inne postacie o tym imieniu.

Archelaos II (gr. Αρχέλαος , Archélaos) (zm. po 47 p.n.e.) – arcykapłan bogini (Enyo-Ma) w Komanie (pontyjskiej) w latach 55-47 p.n.e. Syn i następca arcykapłana bogini w Komanie Archelaosa I oraz jego pierwszej nieznanej z imienia żony.

W r. 51 p.n.e., kiedy Cyceron był prokonsulem Cylicji, Archelaos popierał zaburzenia w Kapadocji, wspierając je pieniędzmi oraz gromadząc swe stronnictwo, które było przeciwne władzy tutejszego króla Ariobarzanesa II Filopatora. Cyceron zmusił Archelaosa do opuszczenia Kapadocji oraz umożliwił, żeby Ariobarzanes II utrzymał swą władzę nad nią. W r. 47 p.n.e. Gajusz Juliusz Cezar, wódz rzymski, po ukończeniu wojny w Egipcie, odebrał Archelaosowi urząd arcykapłana w Komanie i przekazał Likomedesowi.

Archelaos z żoną Glafirą miał jednego syna Archelaosa, którego od miejsca urodzenia nazywano Sisinesem. W r. 36 p.n.e. został on królem Kapadocji, jako Archelaos I Filopatris Ktistes Soter.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Appian z Aleksandrii, Historia rzymska (ks. XII. Wojny z Mitrydatesem, rozdz. 121), t. II, przekł., oprac. i wstęp L. Piotrowicz, Ossolineum & De Agostini, Warszawa 2004, ​ISBN 83-04-04710-1​.
  • Gajusz Juliusz Cezar, Wojna aleksandryjska, rozdz. 66, [w:] Corpus Caesarianum, przekł. i oprac. E. Konik i W. Nowosielska, wyd. II, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2006, ​ISBN 83-229-2762-2​.
Poprzednik
Archelaos I
arcykapłan bogini (Enyo-Ma) w Komanie
55-47 p.n.e.
Następca
Likomedes