Ariobarzanes II Filopator

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ariobarzanes II Filopator
ilustracja
król Kapadocji
Okres od 63 p.n.e.
do 52 p.n.e.
Dane biograficzne
Data urodzenia 90 p.n.e.
Data śmierci 52 p.n.e.
Ojciec Ariobarzanes I Filoromajos
Matka Atenais I Filostorgos
Żona Atenais II Filostorgos
Dzieci Ariobarzanes III Eusebes Filoromajos,
Ariarates X Eusebes Filadelf,
? (córka)

Ariobarzanes II Filopator (gr. Ἀριοϐαρζάνης, Ariobarzánēs) (ur. 90 p.n.e., zm. 52 p.n.e.) – król Kapadocji od 63 p.n.e. do swej śmierci. Syn króla Kapadocji Ariobarzanesa I Filoromajosa i królowej Atenais I Filostorgos.

W r. 81 r. Sulla doprowadził do pojednania między Ariobarzanesem I, ojcem Ariobarzanesa II, a królem Pontu Mitrydatesem VI Eupatorem Dionizosem. Na ich spotkaniu doszło do zaślubin Atenais, czteroletniej córki Mitrydatesa, z synem Ariobarzanesa I. Z tego powodu król Pontu zatrzymał dla siebie część Kapadocji i inne ziemie, które miał w swych rękach.

Ariobarzanes II objął rządy nad Kapadocją po abdykacji ojca. Odbudował w mieście Atenach odeum (gmach na produkcje muzyczne zbudowany przez Peryklesa ok. r. 442 p.n.e.), które zostało zniszczone w r. 86 p.n.e. Ateńczyk Aristion bowiem spalił je, aby wódz rzymski Sulla nie miał z niego pożytku w zdobywaniu zamku ateńskiego. Ariobarzanes, jako słaby król, potrzebował pomocy wodza rzymskiego Gabiniusza, by odeprzeć nieprzyjaciół w r. 57 p.n.e. Sukces w utrzymywaniu władzy nad Kapadocją trwał w przybliżeniu 8 lat, zanim został zamordowany przez partyjskich faworytów.

Ariobarzanes II z żoną i królową Atenais II Filostorgos miał troje dzieci (dwóch synów i zapewne córkę nieznanego imienia):

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Appian z Aleksandrii, Historia rzymska (ks. XII. Wojny z Mitrydatesem, rozdz. 38, 66 i 105), t. II, przekł., oprac. i wstęp L. Piotrowicz, Ossolineum & De Agostini, Warszawa 2004, ​ISBN 83-04-04710-1​.