Przejdź do zawartości

Arsenal (stacja metra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Arsenal
Ilustracja
Stacja Arsenal w Londynie
Państwo

 Wielka Brytania

Miejscowość

Londyn

Dzielnica

Highbury

Projektant

Leslie Green

Data otwarcia

15 grudnia 1906

Poprzednie nazwy

Gillespie Road, Arsenal (Highbury Hill)

Liczba peronów

2

Piccadilly
Poprzednia stacja

Holloway Road

Następna stacja

Finsbury Park (stacja kolejowa)

Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Arsenal”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Arsenal”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Arsenal”
Ziemia51°33′31,00″N 0°06′20,99″W/51,558610 -0,105830

Arsenal – stacja metra zlokalizowana w dzielnicy Highbury w Londynie. Jest stacją na linii Piccadilly, pomiędzy Holloway Road i Finsbury Park[1]. Pierwotnie znana jako Gillespie Road, została przemianowana w 1932 roku Arsenal, od nazwy klubu, który w tym czasie grał na pobliskim stadionie Highbury. Jest to jedyna stacja metra nazwana bezpośrednio po klubie piłkarskim w Wielkiej Brytanii[2]. Chociaż stadion Highbury został zamknięty w 2006 roku, stacja zachowała swoją nazwę i jest nadal używana przez widzów uczestniczących w meczach na pobliskim stadionie Emirates Arsenal. Arsenal jest jedną z niewielu stacji londyńskiego metra, która nie posiada ani schodów ruchomych, ani wind.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Stacja znajduje się na wąskiej wiktoriańskiej ulicy mieszkalnej, daleko od głównych dróg[3]. Nie ma na niej żadnych linii autobusowych, natomiast na pobliskiej Blackstock Road można dojechać naziemną komunikacją miejską[4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stacja metra Arsenal została otwarta przez „Great Northern, Piccadilly i Brompton Railway” (w skrócie GNP&BR) jako Gillespie Road w dniu 15 grudnia 1906 r[5][6]. Nazwa GNP&BR została później przemianowana na linię Piccadilly po konsolidacji i nacjonalizacji sieci metra jako London Underground. Pierwotny budynek dworca i hala biletowa były czerwonymi budynkami pokrytymi terakotą, zaprojektowane przez Lesliego Greena, podobne do sąsiednich stacji, takich jak Holloway Road i Caledonian Road.

W czasie budowy Gillespie Road, służył on tylko dzielnicy mieszkalnej. W 1913 r. klub piłkarski Arsenal F.C. przeniósł się z Woolwich do Highbury, co doprowadziło do pomysłu zmiany nazwy. Menedżer Arsenalu Herbert Chapman był zwolennikiem pomysłu, a 31 października 1932 r. przemianowano go na Arsenal (Highbury Hill)[7]. Stacja została rozbudowana w latach 30. XX wieku, a pierwotny budynek stacji został zburzony i zastąpiony szerszym budynkiem o bardziej nowoczesnym designie.

Oryginalne kafelki ścian peronów nadal noszą nazwę Gillespie Road, zapisaną dużymi literami. W 2007 r. Stacja przeszła gruntowną modernizację, w ramach której całkowicie odrestaurowano płytki ścienne.

Użytkowanie[8][edytuj | edytuj kod]

Arsenal jest w dużej mierze opuszczony poza godzinami szczytu, z wyjątkiem dni meczowych pobliskiego klubu sportowego.

W 2006 roku Arsenal F.C. przeniósł się na nowy stadion, Emirates Stadium. Stadion znajduje się na terenie Ashburton Grove, byłego osiedla przemysłowego. Pobliski obiekt Drayton Park jest zamknięty w dni meczowe z powodu małej wielkości peronu, aby zapobiec przeludnieniu stacji. Tymczasem stacja Arsenalu znajduje się niedaleko głównego wejścia nowego stadionu i jest zalecana przez klub do użytku w dni meczowe.

W ramach upamiętnienia ruchu Arsenalu F.C. wzdłuż ścian korytarzy stacji umieszczono tymczasowy mural w ramach programu „Art on the Underground w londyńskim metrze. Został odsłonięty w lutym 2006 roku i usunięty we wrześniu[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. http://content.tfl.gov.uk/standard-tube-map.pdf
  2. Wiele nazw stacji londyńskiego metra m.in. West Ham i Wimbledon pochodzą od pobliskich klubów piłkarskich, natomiast nazwa stacji Arsenal została nadana bezpośrednio po klubie, a nie po powiązanym obszarze.
  3. Arsenal Station [online], Arsenal Station [dostęp 2020-04-28].
  4. Informacja z pliku PDF: https://www.arsenal.com/sites/default/files/documents/gun__1215433562_emiratesmap1.pdf
  5. London Underground history 1900-1909 [online], www.hylte6.se [dostęp 2020-04-28].
  6. CULG - Piccadilly Line [online], web.archive.org, 3 kwietnia 2015 [dostęp 2020-04-28] [zarchiwizowane z adresu 2015-04-03].
  7. a b Andy Kelly, Arsenal underground station renamed earlier than believed [online], The Arsenal History, 31 października 2015 [dostęp 2020-04-28] (ang.).
  8. Get to... Emirates Stadium | SEMS Conference 4th March 2014 | The Club | Arsenal.com [online], web.archive.org, 8 kwietnia 2015 [dostęp 2020-04-28] [zarchiwizowane z adresu 2015-04-08].