Przejdź do zawartości

Asopos (rzeka w Beocji)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Asopos
Kontynent

Europa

Państwo

 Grecja

Rzeka
Długość 57 km
Recypient Zatoka Eubejska Południowa
Współrzędne

38°20′06″N 23°44′28″E/38,335000 23,741000

Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, w centrum znajduje się punkt z opisem „ujście”

Asopos (gr. Ἀσωπός) – rzeka w Grecji, płynąca przez Beocję (w Grecji i Turcji są jeszcze cztery inne rzeki o tej samej nazwie). U jej brzegów w 479 p.n.e. stoczono Bitwę pod Platejami, w której Grecy pokonali armię perską.

Przepływając przez ateńską strefę przemysłową, zlokalizowaną wokół miejscowości Oinofyta, Asopos staje się najbardziej toksycznym ciekiem wodnym Grecji, zatruwając także okoliczne wody gruntowe i zagrażając zdrowiu okolicznych mieszkańców. Zarówno w samej rzece, jak i wodach gruntowych jej doliny, występuje miejscami nawet wielesetkrotne przekroczenie dopuszczalnych norm zanieczyszczenia rakotwórczymi związkami chromu VI. Wysoka i długotrwała toksyczność tych związków w wodzie pitnej uzyskała rozgłos medialny za sprawą amerykańskiej adwokatki Erin Brockovich, która prowadziła procesy sądowe przeciwko firmom emitującym tego rodzaju zanieczyszczenia, angażując się później w informowanie opinii publicznej o zagrożeniach chromem w innych krajach, w tym w samej dolinie rzeki Asopos[1].

26 grudnia 2010 Μinisterstwo Środowiska (Grecji) przedstawiło informację o planowanej zmianie na lepsze, w perspektywie trzech lat[2], co nie zostało zrealizowane[3][4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. River runs purple and contaminates Greek town. [dostęp 2011-01-28].
  2. Informacja na stronie internetowej kanału Skai TV, w dziale "Środowisko". skai.gr. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-18)].. (gr)
  3. Artykuł w ogólnokrajowej greckiej prasie, z listopada 2013, cytujący wyniki pomiarów w intensywnie eksploatowanej rolniczo okolicy rzeczki Asopos, ze stężeniem chromu VI, miejscami powyżej 7200 μg/l, przy 30μg/l jako maksimum, dopuszczalnym przepisami sanitarnymi.
  4. Seria artykułów w greckiej prasie, dedykowanej zagadnieniom ekologii, potwierdzająca brak poprawy sytuacji także w lipcu 2014, sygnalizująca obciążenie trujących rzekę zakładów przemysłowych karami o wysokości pomijalnej ekonomicznie, wobec ich obrotów handlowych, wymierzanymi przez kolegium do spraw wykroczeń.