Erin Brockovich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy osoby. Zobacz też: Erin Brockovich (film).
Erin Brockovich
Ilustracja
Erin Brockovich (2016)
Data i miejsce urodzenia 22 czerwca 1960
Lawrence
Zawód, zajęcie prawnik, prezes Brockovich Research & Consulting

Erin Brockovich (ur. 22 czerwca 1960 w Lawrence) – amerykańska aktywistka na rzecz ochrony środowiska, nieoficjalnie wykonująca zawód prawnika (doradcy kancelarii prawnych).

Będąc samotną matką trojga dzieci, w 1991 przeżyła wypadek samochodowy. Próbując dochodzić roszczeń związanych z wypadkiem, poznała adwokatów z kancelarii Masry & Vititoe, którzy zatrudnili ją u siebie w charakterze pomocy biurowej. Pracując tam, zainteresowała się sprawą przeciwko Hinkley Compressor Station (przedsiębiorstwu z koncernu Pacific Gas and Electric) oskarżanemu o zatruwanie środowiska i spowodowanie uszczerbku na zdrowiu mieszkańców regionu. Jej zaangażowanie doprowadziło do wygrania sprawy i wypłacenia ofiarom największego w historii USA odszkodowania związanego z zatruciem środowiska – suma 333 mln dolarów została podzielona między 600 rodzin Hinkley[1]. Na motywach tej sprawy i biografii Brockovich nakręcono oskarowy film fabularny z Julią Roberts w roli głównej bohaterki.

Film przyczynił się do dalszego wzrostu popularności Erin Brockovich, która po zakończeniu sprawy „Pacific Gas and Electric” angażowała się w wiele podobnych (dotyczących zatrucia środowiska), stając się również symbolem działającego społecznie „adwokata konsumentów”[1]. Prowadzi własne przedsiębiorstwo konsultingowe „Brockovich Research & Consulting”[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Erin Brockovich (sylwetki ekologów na portalu ekologia.pl). [dostęp styczeń 2011].
  2. Erin Brockovich Biography. [dostęp styczeń 2011].