Astrea (czasopismo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Astrea
Państwo

 Królestwo Polskie

Adres

Warszawa

Wydawca

Franciszek Grzymała

Tematyka

literatura

Pierwszy numer

1821

Ostatni numer

1825

Astrea
Państwo

 II Rzeczpospolita

Wydawca

Antoni Lange

Tematyka

literatura

Pierwszy numer

1924

Ostatni numer

1924

„Astrea”czasopismo ukazujące się nieregularnie w latach 1821–1825, wydawane w Warszawie[1] przez Franciszka Grzymałę, oraz w roku 1924 przez Antoniego Langego.

1821-1825[edytuj | edytuj kod]

„Astrea” poświęcona była literaturze, kulturze, zagadnieniom ekonomicznym, polityce. Pismo pozytywnie odnosiło się do rodzącej się w Polsce literatury romantycznej. Na łamach „Astrei” ukazało się m.in. tłumaczenie tekstu Feliksa Bodina pt. Uwagi nad literaturą romantyczną przystosowaną do historii starożytności i obyczajów narodowych, który miał wpływ na poglądy literackie Juliana Ursyna Niemcewicza. Sam Grzymała jako pierwszy omawiał w piśmie wileńskie tomiki Adama Mickiewicza, doceniając jego talent poetycki.

W 1825 w „Astrei” zadebiutował artykułem Michał Grabowski. Publikowano teksty autorów, takich jak: Jan Chrzciciel Albertrandi, Alojzy Feliński, Ignacy Humnicki, Hieronim Kaliński, Stanisław Kłokocki, Hugo Kołłątaj, Kajetan Koźmian, Ludwik Kropiński, Józef Dionizy Minasowicz, Franciszek Morawski, Ludwik Osiński, Stanisław Kostka Potocki, Wacław Seweryn Rzewuski, Stanisław Trembecki, Tomasz Kantorbery Tymowski, Mikołaj Wolski.

1924[edytuj | edytuj kod]

W 1924 Antoni Lange założył czasopismo również zatytułowane „Astrea”. Poświęcone było szeroko pojmowanej teorii polskiego romantyzmu oraz dziedzictwa Trzech wieszczów. Ukazały się trzy numery pisma.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Astrea. Encyklopedia Gutenberga online. [dostęp 2020-11-03]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]