Aszur-takisza-liblut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Aszur-takisza-liblut (akad. Aššur-taqīša-libluṭ, w transliteracji z pisma klinowego zapisywane maš-šur-BA-TI.LA; tłum. „Aszurze, ty obdarzyłeś [synem], niechaj on żyje!”)[1]asyryjski książę, syn Asarhaddona (681-669 p.n.e.), brat Aszurbanipala (669-627? p.n.e.)[1].

Wzmiankowany jest on w dokumencie administracyjnym z Aszur, datowanym na ok. 672-669 r. p.n.e., który wymienia pewne ilości nieznanego produktu (najprawdopodobniej chleba lub mąki) w powiązaniu z różnymi bogami i posągami członków rodziny królewskiej ustawionymi w świątyni boga Aszura[1]. Kolejność, w której wymienieni tu zostali członkowie rodziny królewskiej wydaje się wynikać z ich znaczenia, wieku i płci[1]. Aszur-takisza-libluta poprzedzają w liście „główny następca tronu” (tj. Aszurbanipal) i Szamasz-szuma-ukin (jako następca babilońskiego tronu), natomiast za nim umieszczeni zostali jego bracia Aszur-mukin-pale’a i Aszur-etel-szame-erseti-muballissu oraz siostra Szerua-eterat[1]. Odrzucając jako mało prawdopodobną możliwość, iż pomimo młodego wieku Aszur-takisza-liblut zajmował ważniejszą pozycję niż jego bracia Aszur-mukin-pale’a i Aszur-etel-szame-erseti-muballissu, należy założyć, iż powodem umieszczenia go przed nimi było to, że był od nich starszy[1].

Po wstąpieniu na tron Aszurbanipal, stosując się do woli swego zmarłego ojca, wyznaczył swych młodszych braci Aszur-mukin-pale’a i Aszur-etel-szame-erseti-muballissu do pełnienia ważnych funkcji kapłańskich[1]. Brak jakiejkolwiek wzmianki o powierzeniu podobnej funkcji Aszur-takisza-liblutowi skłonił niektórych uczonych do postawienia tezy, wedle której miał on umrzeć pomiędzy 672 a 669 r. p.n.e.[1]. Samo imię Aszur-takisza-libluta wskazuje, że urodził się on słabym i chorowitym dzieckiem, więc prawdopodobną przyczyną jego śmierci mogła być choroba[1].

 
 
 
Asarhaddon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sin-nadin-apli
syn
Szamasz-szuma-ukin
syn
Szamasz-metu-uballit
syn
Aszurbanipal
syn
Aszur-takisza-liblut
syn
Aszur-mukin-pale’a
syn
Aszur-etel-szame-erseti-muballissu
syn
Sin-per’u-ukin
syn
Aszur-szarrani-muballissu
syn
Szerua-eterat
córka

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Radner K., Weissert E., Aššur-taqīša-libluṭ, w: Radner K. (red.), The Prosopography ..., s. 227.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Radner K., Weissert E., Aššur-taqīša-libluṭ, w: Radner K. (red.), The Prosopography of the Neo-Assyrian Empire, t. 1/I (A), 1998, s. 227.