Przejdź do zawartości

Auto detailing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Samochód marki Tesla zabezpieczony powłoką ceramiczną, z widocznym „efektem lustra” na masce

Auto detailing, także car detailing – proces kompleksowego czyszczenia, renowacji i konserwacji pojazdu samochodowego lub jego elementów, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, w celu podniesienia walorów estetycznych i użytkowych pojazdu, a także przedłużenia jego żywotności[1].

Detailing wnętrza[edytuj | edytuj kod]

Detailing wnętrza obejmuje czyszczenie, regenerację i konserwację przestrzeni pasażerskiej oraz bagażnika. Główne procesy dokonywane w procesie detailingu wnętrza polegają na czyszczeniu elementów tapicerskich, podsufitki, kokpitu, wszelkich elementów plastikowych i metalowych. Nacisk kładziony jest na odnowę najdrobniejszych szczegółów i przywrócenie stanu fabrycznego[potrzebny przypis].

Detailing zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]

Detailing zewnętrzny obejmuje regenerację i konserwację powłoki lakierniczej, kół, szyb, elementów chromowanych. W przypadku regeneracji powłoki lakierniczej proces ten można podzielić na kilka etapów[2]:

  1. oczyszczenie karoserii, prowadzące do usunięcia wszelkich obcych cząsteczek z powierzchni zewnętrznych poprzez mycie i zastosowanie środków chemicznych[2];
  2. polerowania powłoki lakierniczej (ręczne lub maszynowe, przy użyciu maszyny polerskiej, padów i past polerskich), powodujące usunięcie rys i innych niedoskonałości lakieru[3];
  3. odtłuszczenie powierzchni karoserii[2].
  4. aplikacja ceramicznej powłoki ochronnej, osłaniającej pokryte nią elementy przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych i przywieraniu obcych cząsteczek brudu, utratą koloru lakieru czy mikrorysami[2];
  5. pozostawienie nowo nałożonej powłoki do schnięcia, co spowoduje jej utwardzenie[2].

Oprócz powłok ceramicznych stosuje się także inne twarde powłoki ochronne, takie jak powłoka kwarcowa czy grafenowa[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Auto detailing. [dostęp 2024-02-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-02-02)].
  2. a b c d e Powłoka ceramiczna na samochód | Zabezpieczenie lakieru. [dostęp 2024-02-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-02-02)].
  3. Mateusz Ruszewski, Polerowanie samochodu dla amatora [online], www.carstyle.pl [dostęp 2021-10-14] (pol.).
  4. Michał Sztorc, Powłoka ceramiczna – to musisz wiedzieć | Rozmowa z ekspertem [online], 6 kwietnia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-04-06].