Automatyczny sygnalizator skażeń GSP-11

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Automatyczny sygnalizator skażeń GSP-11 – przyrząd rozpoznania bojowych środków trujących używany w ludowym Wojsku Polskim.

Charakterystyka przyrządu[edytuj | edytuj kod]

W latach lat 60. XX w. w miejsce automatycznego sygnalizatora skażeń GSP-1, na wyposażenie Wojska Polskiego zaczęły trafiać importowane z ZSRR sygnalizatory skażeń GSP-11. Były przeznaczone do automatycznego wykrywania w powietrzu i sygnalizowania obecności skażeń fosforoorganicznymi środkami trującymi typu G[1].
Podstawą detekcji była zachodząca w fazie ciekłej, w termostatowanym bloku pomiarowym, biochemiczna reakcja inhibicji aktywności katalitycznej esterazy cholinowej przez środki fosforoorganiczne, z kolorymetrycznym pomiarem efektów reakcji. Obecność środków fosforoorganicznych zmniejszała szybkość zmiany barwy odczynnika – wskaźnika wrażliwego na pH roztworu. W przypadku zabarwienia taśmy na kolor czerwony, automatycznie włączał się alarm świetlny i dźwiękowy[1].
Zestawy odczynników do sygnalizatorów skażeń początkowo importowano. W wyniku prac badawczych prowadzonych przez pracowników Ośrodka Badawczego Sprzętu Chemicznego, po roku 1971 uruchomiono ich produkcję także w Polsce[2].

Dane taktyczno-techniczne[2]
  • Przyrząd posiadał dwa reżimy pomiarowe:
    • pomiar na I zakresie trwał 22–26 s, a cykl pomiarowy był powtarzany co 60–80 s;
    • pomiar na II zakresie trwał od 1,5 do 2,5 min, a czas reakcji przyrządu na obecność środków fosforoorganicznych wzrastał od 5 do 8 minut.
  • Komplet odczynników zapewniał 2 godziny pracy ciągłej na I podzakresie lub 10–12 godzin pracy na II podzakresie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Nowak 2001 ↓, s. 142.
  2. a b Nowak 2001 ↓, s. 143.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]