Bölkow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bölkow GmbH - niemiecka wytwórnia lotnicza założona w 1948 roku przez Ludwiga Bölkowa w Stuttgarcie, później przeniesiona do Ottobrunn, producent samolotów i śmigłowców.

W 1968 roku wytwórnia została połączona z Messerschmitt AG tworząc Messerschmitt-Bölkow. Następne połączenie firm miało miejsce w 1969 roku, kiedy to dołączono wytwórnię Blohm und Voss tworząc Messerschmitt-Bölkow-Blohm, w skrócie MBB największą niemiecką wytwórnię lotniczą.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Bölkow Bo 105 (PAH-1)

Pracujący w firmie Bölkow Ludwig Bölkow i Emil Weiland rozpoczęli w 1955 roku pracę nad śmigłowcami typu KG. Konstruowanie samolotów po drugiej wojnie światowej było w Niemczech zakazane, dlatego Bölkow starał się znaleźć niszę rynkową na maszynę latającą, która by tych zakazów nie łamała. Chociaż konkurencja na rynku śmigłowców była dość silna podjęto starania, aby zbudować śmigłowiec konkurencyjny do już obecnych na rynku zagranicznych konstrukcji. Efektem prac projektowych był lekki śmigłowiec z dwoma silnikami (zgodnie z zasadą dublowania wszystkich ważnych dla bezpieczeństwa mechanizmów) i wysoko umieszczonym wirnikiem głównym, prosty w obsłudze i utrzymaniu. Maszyna mogła być w prosty sposób przystosowana do różnych celów łącznie z misjami ratunkowymi. Na pokrycie kosztów budowy śmigłowca rząd niemiecki udzielił pożyczki w wysokości 60% wartości kosztów.

W 1965 roku zmieniono nazwę firmy na Bölkow GmbH, a 17 lutego 1967 roku wzbił się w powietrze prototyp śmigłowca Bo 105, który jako pierwszy na świecie posiadał sztywny wirnik główny zbudowany głównie z włókien szklanych wzmocnionych tworzywami sztucznymi, dzięki czemu był on bardzo lekki i mocny o doskonałych charakterystykach aerodynamicznych.

Projekty firmy Bölkow GmbH[edytuj | edytuj kod]

Bölkow Bo 208C Junior

Samoloty[edytuj | edytuj kod]

Śmigłowce[edytuj | edytuj kod]