Błędnodruk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
"Inverted Jenny" ("Odwrócony Jenny") amerykański znaczek z 1918

Błędnodruk – nazwa znaczka lub całostki z błędem drukarskim, powstałym w wyniku nieprawidłowo wykonanej czynności w czasie produkcji, nie wykrytym przez kontrolę i wprowadzonego do sprzedaży.

Najczęściej są to przesunięcia całości lub części nadruków i napisów. Zdarzają się też odwrócone rysunki lub napisy, a także błędy w: kolorystyce, rodzaju użytego papieru, perforacji i gumowaniu.

Prezentowany obok 24-centowy znaczek amerykański "Inverted Curtis Jenny" z roku 1918 jest najbardziej znanym na świecie przykładem błędnodruku. Wydrukowano tylko jeden arkusz zawierający 100 znaczków, a mimo to na rynku filatelistycznym nie osiągają wysokich cen. Według katalogu z roku 2011 znaczek nieskasowany można kupić za 165 USD, zaś skasowany za 110 USD. Przyczyna leży w stosowanym przez wiele firm handlujących znaczkami pocztowymi "dodrukowywaniu" niemal nierozpoznawalnych kopii oryginalnych błędnodruków. Przypuszcza się, że rynek filatelistyczny w Stanach Zjednoczonych oferuje dziesiątki tysięcy falsyfikatów "Inverted Jenny".

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Tadeusz Hampel (red.): Encyklopedia Filatelistyki. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1993, s. 54-56. ISBN 8301113731.
  • Donald Sundman: Mystic's U.S. Stamp 2011 Catalog. Camden: 2011.

Linki zewnętrzne[edytuj]