BFG9000

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BFG9000 (w innych grach z innym numerem bądź bez niego) – fikcyjna broń, która po raz pierwszy pojawiła się w grach komputerowych z serii Doom (Doom, Doom II, Doom 3 oraz Doom III: Resurrection of Evil). BFG9000 przedstawiony jest jako duże masywne metalowe działo, które strzela dużymi kulami zielonej plazmy. Jest najpotężniejszą bronią w grze, mogącą zabić większość wrogów jednym strzałem. Późniejsze gry z gatunku FPS (first-person shooter) posiadały podobne rodzaje broni, jednak niewiele z nich uzyskało taką sławę jak BFG.

Skrót BFG najczęściej rozszerzany jest jako big fucking gun[1], chociaż w filmie Doom występuje ona jako bio-force gun[2]. Skrót jest także rozwijany jako big fragging gun[3]. W polskim tłumaczeniu filmu dowódca oddziału marines rozszerza skrót jako bardzo fajna giwera[1].

Serwis IGN umieścił BFG 9000 na drugim miejscu na liście 100 najlepszych broni w grach komputerowych[4].

BFG w innych grach[edytuj | edytuj kod]

Quake II[edytuj | edytuj kod]

BFG występuje w grze Quake II. Jest najpotężniejszą bronią, lecz nie jest tak śmiercionośna jak wersja z Dooma.

Quake III: Arena[edytuj | edytuj kod]

BFG występuje również w grze Quake III: Arena (pod nazwą BFG10K) jako najsilniejsza broń, łącząca zalety rakietnicy i plasma gun (szybkostrzelna, szybko lecące pociski, bardzo duża siła rażenia). Używa specjalnej amunicji.

BFG występuje na bardzo niewielu planszach Areny, zarówno oryginalnych, jak i tworzonych przez fanów, można więc przypuszczać, że znalazła się w grze raczej ze względu na doomową tradycję niż jako istotny element gry.

Rage

W nowej serii gier od ID software zapoczątkowanej w 2011 roku o tytule "Rage" zawarto też broń-hybrydę łączącą w sobie Działko Plazmowe z Karabinem BFG. Broń działa za pomocą zmienianego modułu Lufy, w Podstawowym trybie wystrzeliwuje Pociski Wzmocnione ładunkami Plazmowymi a w Drugorzędnym Kulę Plazmową o innym kolorze niż oryginalna Broń ale z tym samym działaniem.

Sacred[edytuj | edytuj kod]

Do tej słynnej broni nawiązali twórcy fabularno-zręcznościowej gry Sacred. Wyposażyli jedną z ośmiu grywalnych postaci (Serafię) w umiejętność o nazwie BeeEffGee. Jest to niebiański trójząb miotający kule świętej energii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b SzymonAdamus: Najlepsze giwery z FPS-ów (pol.). gadzetomania.pl, 2009-01-28. [dostęp 2015-04-15].
  2. Krystian Smoszna: Nowe szczegóły na temat filmu Doom - akcja nie będzie rozgrywać się na Marsie (pol.). www.gry-online.pl, 2004-12-06. [dostęp 2015-04-15].
  3. Krystian Smoszna: Doom III - Poradnik Do Gry. Arsenał cz.1 (pol.). www.gry-online.pl, 2004-09-24. [dostęp 2015-04-15].
  4. BFG 9000 - # 2 Top Video Game Weapons- IGN (ang.). uk.ign.com. [dostęp 2015-04-15].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]