Bałtycka Ukraina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Bałtycka Ukraina – koncepcja obecności gospodarczej, społecznej, politycznej i ekologicznej Ukrainy, zainicjowana w 2007 roku przez Zarząd Portu Morskiego w Elblągu przy współpracy z kijowskim tygodnikiem „Dzerkało Tyżnia”, Uniwersytetem Bałtyckim w Uppsali i samorządami zachodniej Ukrainy.

Inspiracją dla sformułowania koncepcji „Bałtyckiej Ukrainy” była działalność Uniwersytetu Bałtyckiego w Uppsali (Szwecja). Szwedzcy naukowcy promują tezę mówiącą o tym, że granice regionu Morza Bałtyckiego wykraczają poza terytoria państw nadbrzeżnych i w przybliżeniu pokrywają się z granicami zlewiska Bałtyku. Stąd też jest uprawnione uznanie za kraje bałtyckie nie tylko dziewięciu państw nadbrzeżnych, ale również część terytoriów pięciu państw peryferyjnych: Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi i Norwegii. Niektóre regiony tych krajów są powiązane z Bałtykiem gospodarczo, społecznie, historycznie i ekologicznie (wpływ górnych odcinków rzek oraz zanieczyszczeń powietrza z tych krajów na czystość Bałtyku), co uzasadnia włączenie ich do zinstytucjonalizowanej współpracy bałtyckiej i dalszy rozwój tej współpracy[1].

Inicjatywa Bałtycka Ukraina przewiduje m.in.:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Baltic University Programme - A regional university network, www.balticuniv.uu.se [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  2. Port Europa - Jest rewolucyjny plan przekopu Mierzei Wiślanej. [dostęp 2010-03-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-21)].
  3. Namiary na Morze i Handel | Strona dwutygodnika Namiary na Morze i Handel, www.promare.pl [dostęp 2017-11-22] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-04] (pol.).