Uppsala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uppsala
Widok na katedrę w Uppsali z placu Gamla Torget
Widok na katedrę w Uppsali z placu Gamla Torget
Herb
Herb Uppsali
Państwo  Szwecja
Region Uppsala
Powierzchnia 47,71 km²
Populacja (2010)
• liczba ludności
• gęstość

197 787
4145,6 os./km²
Nr kierunkowy +46 (0)18
Położenie na mapie regionu Uppsala
Mapa lokalizacyjna regionu Uppsala
Uppsala
Uppsala
Położenie na mapie Szwecji
Mapa lokalizacyjna Szwecji
Uppsala
Uppsala
Ziemia 59°51′N 17°38′E/59,850000 17,633333
Strona internetowa
Portal Portal Szwecja

Uppsalamiasto we wschodniej części Szwecji położone ok. 70 km na północ od Sztokholmu. Jest czwartym co do wielkości miastem Szwecji i centrum administracyjnym regionu Uppsala (Uppsala län).

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Uppsala leży 70 km na północ od Sztokholmu i około 35 km na północ od lotniska Arlanda. Jest czwartą co do wielkości szwedzką aglomeracją (łącznie z gminą). Miasto leży na obu brzegach rzeki Fyrisån, około 8 km w górę od jej wpływu do jeziora Melar (szw. Mälaren) w zatoce Ekoln, poniżej, a częściowo w ramach pasma wzgórz Uppsalaåsen. Od południa wiedzie przez miasto droga E4 ciągnąca się ze Sztokholmu na północ do Gävle.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Katedra w Uppsali zbudowana w stylu gotyckim jest, ze swoimi wieżami sięgającymi 118,7 m[1], największą budowlą sakralną w Skandynawii. Jest ona miejscem koronacji i spoczynku królów szwedzkich. W tej świątyni pochowana jest m.in. królowa Szwecji Katarzyna Jagiellonka, żona króla Szwecji Jana III Wazy. Nad jej nagrobkiem znajduje się herb Rzeczypospolitej, a na ścianie powyżej znajduje się fresk wyobrażający Kraków. W katedrze tej znajdują się dwa ogromne dzwony zrabowane przez Szwedów w 1703 z Polski (z Torunia) podczas wojny północnej, jeden z nich jest obecnie największym dzwonem w Szwecji (odlany w 1601 r.) - tzw. Thornan.

W Uppsali znajduje się założony w roku 1477 najstarszy uniwersytet w całej Skandynawii. W mieście przez wiele lat żył Karol Linneusz – w dzisiejszych czasach wciąż można zwiedzać jego dom i ogród. W Uppsali znajduje się też XVI-wieczny zamek królewski. Miasto było poważnie zniszczone w pożarze z roku 1702. Pamiątki historyczne i kulturalne zostały utracone również, podobnie jak w wielu innych szwedzkich miastach, w wyniku wyburzania, jakie miało miejsce w latach 60 i 70 XX wieku. Mimo braku zrozumienia w tych czasach dla wartości starszych budynków wciąż w mieście pozostało wiele historycznych budowli, szczególnie w zachodniej części miasta.

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Historycznie Uppsala stanowi centrum konserwatyzmu i liberalizmu, czerpiących swoje ideologiczne podłoże z ruchu umysłowego na Uniwersytecie. W latach 2002-2006 miasto było rządzone przez socjaldemokratów, Partię Lewicy i Zielonych, a po wyborach w 2006 r. rządzi miastem koalicja składająca się z czterech partii burżuazyjnych: konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna (szw. Moderata Samlingspartiet), Ludowa Partia Liberałów (szw. Folkpartiet Liberalerna), Partia Centrum (szw. Centerpartiet) i Chrześcijańska Demokracja (szw. Kristdemokraterna).

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Obecnie Uppsala ma wysoką pozycję w badaniach medycznych i pełni wiodącą rolę w przemyśle biotechnologicznym.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

  • Uniwersytet w Uppsali – najstarszy w Skandynawii
  • Politechnika w Uppsali (Uppsala Tekniska Högskola)
  • Szwedzki Uniwersytet Nauk Rolniczych (Sveriges Lantbruksuniversitet)

Herb[edytuj | edytuj kod]

Najstarszy ślad stosowania przez Uppsalę postaci lwa w herbie pochodzi z roku 1737, kiedy to użyto jej na pieczęciach miasta. Wzór widoczny na stronie pochodzi z roku 1943, obecnie jest używany obraz o bardziej syntetycznej postaci oficjalnie nadany w roku 1986.

Interesujące miejsca[edytuj | edytuj kod]

Ogród botaniczny w Uppsali
Zamek w Uppsali
Budynek dworca głównego i rzeźba Brora Hjortha Näckens polska
Muzeum Upplandu

Ważni mieszkańcy[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Uppsala domkyrka: Uppsala domkyrka (szw.). [dostęp 2010-03-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]