Baśniobór

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Baśniobór (ang. Fablehaven) - pierwsza książka fantasy z cyklu o tej samej nazwie autorstwa Brandona Mulla.

Książkę wydano w wersji angielskojęzycznej 30 lipca 2006, w wersji polskiej ukazała się w maju 2011 nakładem wydawnictwa WAB. Kolejne tomy: "Baśniobór. Gwiazda Wieczorna wschodzi" (pl. 2011), "Baśniobór. Plaga cieni" (pl. 2012), "Baśniobór. Tajemnice smoczego azylu" (pl. 2012), "Baśniobór. Klucze do więzienia demonów" (pl. 2013).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Kendra i Seth mają spędzić wakacje u dziadka. Nie są tym zachwyceni. Dziadek wita ich całą serią zakazów i przestróg. Okazuje się jednak, że ten dziwny staruszek pełni bardzo ważną funkcję - jest strażnikiem niezwykłej krainy, Baśnioboru. Przez wieki Baśniobór był schronieniem czarodziejskich istot, żyjących według pradawnych reguł. Do dziś zamieszkują go w zgodzie zachłanne trolle, figlarne satyry, zgryźliwe czarownice, psotne chochliki i zazdrosne wróżki. Dzieci wcale nie zamierzają słuchać dziadka, który zakazuje zbliżać się im do lasu. Nie wiedzą, że łamiąc zakaz, uwolnią siły zła, którym będzie trzeba stawić czoło. By uratować rodzinę, Baśniobór, a może nawet cały świat, Kendra będzie musiała uczynić to, czego zawsze obawiała się najbardziej...

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Seth Alexander Sorenson - Nieustraszony i energiczny jedenastolatek. Młodszy brat Kendry. Wiele razy wykazał się odwagą i sprytem. M.in. pokonał ożywieńca w zagajniku. Złamał wiele zakazów dziadka, np. wiele razy udał się do lasu oraz sprzedawał baterie satyrom. Dobry przyjaciel Nowela i Dorena. Został ,,pożarty" przez Ollocha Żarłocznego, lecz chłopiec znajdował się w kokonie podarowanym przez Coultera. Olloch po prostu go wydalił i ponownie zamienił się w figurkę.
  • Kendra Sorenson - Mądra i rozważna piętnastolatka. Starsza siostra Setha. W pierwszym tomie "Baśnionioboru" uratowała rezerwat przed zagładą ze strony demona Bahumata, wiedźmy Muriel Taggert oraz Efiry. Udała się na wyspę znajdującą się pośrodku stawu pełnego niebezpiecznych najad, aby poprosić Królową Wróżek o przysługę. W drugim tomie Kendra poszła z Warrenem do Odwróconej Wieży, gdzie zmierzyli się z groźnymi stworami, jednak pomimo ran odnaleźli artefakt. Należy do Rycerzów Świtu. Podkochiwała się w Gavinie i Warrenie. Jest wróżko-krewna za sprawą pocałunków ok. 300 wróżek po pokonaniu Bahumata przez co potrafi: widzieć w ciemności, rozmawiać w językach przybliżonych silviańskiemu, np. silviański, golbusz, wróżki mogą z niej pobierać energię oraz potrafi "ożywić" artefakty, widzi magiczne stworzenia pod ich prawdziwą postacią bez użycia specjalnych środków.
  • Stan Sorenson - Doświadczony opiekun Baśnioboru. Jest mężem Ruth. Na początku pobytu wnuków ustanowił wiele zakazów. Bardzo rozważnie zarządzał rezerwatem. Nie tolerował na jego terenie techniki.
  • Ruth Sorenson - Żona Stana Sorensona. Świetnie strzelała z kuszy. Została zamieniona w kurę przez dżina w czasie pertraktacji. W pierwszym tomie Seth i Kendra zamienili ją z powrotem w człowieka za cenę uwolnienia Muriel (starej czarownicy).
  • Dale Burgess -Pomocnik w rezerwacie. Ma brata, Warrena. Potomek Pattona Burgessa, daleki kuzyn Kendry i Setha.
  • Lena Burgess - Była najadą. Patton Burgess zakochał się w niej i codziennie próbował zdobyć jej serce. Pewnego razu był w niebezpieczeństwie ze strony jej sióstr, a ona go uratowała i wyszła na brzeg, przez co stała się śmiertelna. Poślubiła Pattona, jednak starzała się wolniej od męża. Po jego śmierci zaczęła podróżować po świecie i parała się różnych zawodów, lecz po latach wróciła do Baśnioboru. W pierwszym tomie, po pokonaniu Bahumata, wróżki z powrotem zabrały ją do stawu, żeby ponownie stała się najadą. Kiedy była śmiertelna, mówiła ,że wolała śmiertelność, lecz nie lubiła się starzeć. W trzecim tomie wyszła na powierzchnię i połączyła dwa kamienie, na skutek czego zmarła.
  • Warren Burgess - Dzielny członek Rycerzy Świtu. Przez wiele lat był albinosem-katatonikiem. Brat Dale'a. Miał kasztanowe włosy i brązowe oczy. Towarzyszył Kendrze podczas misji dla Rycerzów Świtu. Razem z dziewczynką odnalazł artefakt w Odwróconej Wieży i pokonał tam minotaura i panterę o dziewięciu życiach. Daleki kuzyn Kendry i Setha. Potomek Pattona Burgessa.
  • Tanugatoa - Potocznie zwany Tanu. Mistrz eliksirów. Podróżował po świecie, żeby znajdować różnorakie ingrediencje do sporządzania mikstur. Nie ma żony ani dzieci.
  • Coulter Dixon - Poszukiwacz przygód. Znawca magicznych przedmiotów. Posiadał: rękawicę, dzięki której można było stać się niewidzialnym, lecz działała tylko wtedy, kiedy się stało w bezruchu, kokon, w którym można było przeżyć nawet pod wodą, medalion odstraszający nieumarłych i inne.
  • Vanessa Santoro - Piękna i uwodzicielska kobieta. Jest narkobliksem, czyli po ugryzieniu kogoś może sterować nim, kiedy ta osoba położyła się spać. Posiada wiele magicznych stworzeń. To ona okazała się zdrajczynią. Chciała zabrać artefakt i przekazać go Stowarzyszeniu. Została zamknięta w Skrzyni Cisz.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]