Baśniobór

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Baśniobór
Fablehaven
Autor Brandon Mull
Tematyka fantasy
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania 30 lipca 2006
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego maj 2011
Wydawca Wydawnictwo W.A.B.

Baśniobór (ang. Fablehaven) – pierwsza książka fantasy z cyklu o tej samej nazwie autorstwa Brandona Mulla.

Książkę wydano w wersji angielskojęzycznej 30 lipca 2006, w wersji polskiej ukazała się w maju 2011 nakładem wydawnictwa WAB. Kolejne tomy: "Baśniobór. Gwiazda Wieczorna wschodzi" (pl. 2011), "Baśniobór. Plaga cieni" (pl. 2012), "Baśniobór. Tajemnice smoczego azylu" (pl. 2012), "Baśniobór. Klucze do więzienia demonów" (pl. 2013).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Rodzeństwo Kendra i Seth mają spędzić wakacje u dziadka. Nie są tym zachwyceni. Dziadek wita ich całą serią zakazów i przestróg. Okazuje się jednak, że ten dziwny staruszek pełni bardzo ważną funkcję – jest strażnikiem niezwykłej krainy, Baśnioboru. Przez wieki Baśniobór był schronieniem czarodziejskich istot, żyjących według pradawnych reguł. Do dziś zamieszkują go w zgodzie zachłanne trolle, figlarne satyry, zgryźliwe czarownice, psotne chochliki i zazdrosne wróżki. Dzieci wcale nie zamierzają słuchać dziadka, który zakazuje zbliżać się im do lasu. Nie wiedzą, że łamiąc zakaz, uwolnią siły zła, którym będzie trzeba stawić czoło. By uratować rodzinę, Baśniobór, a może nawet cały świat, Kendra będzie musiała uczynić to, czego zawsze obawiała się najbardziej...

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Kendra Sorenson – Mądra i rozważna piętnastolatka. Starsza siostra Setha. W pierwszym tomie "Baśnionioboru" uratowała rezerwat przed zagładą ze strony demona Bahumata, wiedźmy Muriel Taggert oraz Efiry. Udała się na wyspę znajdującą się pośrodku stawu pełnego niebezpiecznych najad, aby poprosić Królową Wróżek o przysługę. W drugim tomie Kendra poszła z Warrenem do Odwróconej Wieży, gdzie zmierzyli się z groźnymi stworami, jednak pomimo ran odnaleźli artefakt. Należy do Rycerzów Świtu. Podkochiwała się w Gavinie i Warrenie. Jest wróżko-krewna za sprawą pocałunków ok. 300 wróżek po pokonaniu Bahumata przez co potrafi: widzieć w ciemności, rozmawiać w językach przybliżonych silviańskiemu, np. silviański, golbusz, wróżki mogą z niej pobierać energię oraz potrafi "ożywić" artefakty, widzi magiczne stworzenia pod ich prawdziwą postacią bez użycia specjalnych środków. W V części książki zakochała się w Paprocie (jednorożec) z wzajemnością.
 • Seth Alexander Sorenson – Nieustraszony i energiczny trzynastolatek. Młodszy brat Kendry. Wiele razy wykazał się odwagą i sprytem. M.in. pokonał ożywieńca w zagajniku. Złamał wiele zakazów dziadka, np. wiele razy udał się do lasu oraz sprzedawał baterie satyrom. Dobry przyjaciel Nowela i Dorena. Został ,,pożarty" w kokonie przez Ollocha Żarłocznego Olloch po prostu go wydalił i ponownie zamienił się w figurkę. Zaklinacz cieni mianowany przez demona Graulasa, któregoż to uleczył piaskami świętości przez co demon uwolnił się i złamał traktat założycielski.
 • Stan Sorenson – Doświadczony opiekun Baśnioboru. Jest mężem Ruth. Na początku pobytu wnuków ustanowił wiele zakazów. Bardzo rozważnie zarządzał rezerwatem. Nie tolerował na jego terenie techniki. Po śmierci Dougana zawiesił emeryturę i ponownie został Rycerzem Świtu.
 • Ruth Sorenson – Żona Stana Sorensona. Świetnie strzelała z kuszy. Została zamieniona w kurę przez dżina w czasie pertraktacji. W pierwszym tomie Seth i Kendra zamienili ją z powrotem w człowieka za cenę uwolnienia Muriel (starej czarownicy).
 • Dale Burgess -Pomocnik w rezerwacie. Ma brata, Warrena. Potomek Pattona Burgessa, daleki kuzyn Kendry i Setha.
 • Lena Burgess – Była najadą. Patton Burgess zakochał się w niej i codziennie próbował zdobyć jej serce. Pewnego razu w niebezpieczeństwie ze strony jej sióstr, uratowała go i wyszła na brzeg, przez co stała się śmiertelna. Poślubiła Pattona, jednak starzała się wolniej od męża. Po jego śmierci zaczęła podróżować po świecie i parała się różnych zawodów, lecz po latach wróciła do Baśnioboru. W pierwszym tomie, po pokonaniu Bahumata, wróżki z powrotem zabrały ją do stawu, żeby ponownie stała się najadą. W trzecim tomie wyszła na powierzchnię i połączyła kamień, który powstał poprzez zniszczenie kapliczki Królowej Wróżek i gwóźdź z szyi ożywieńca, na skutek czego zmarła.
 • Warren Burgess – członek Rycerzy Świtu. Po spotkaniu z ożywieńcem przez wiele lat był albinosem-katatonikiem. Brat Dale'a. Miał kasztanowe włosy, brązowe oczy, był wysoki i silnie zbudowany. Według Kendry był niesamowicie przystojny. Mieszkał w Baśnioborze, ale w osobnej chatce niedaleko Zagajnika. Towarzyszył dziewczynce podczas misji dla Rycerzy Świtu. Razem z Kendrą odnalazł artefakt w Odwróconej Wieży i pokonał tam minotaura i kota dziewięciu życiach. Uczestniczył w wyprawie do Gadziej Opoki jako opiekun Kendry. Ledwo uniknął śmierci po potyczce z jednym z uciekających przed Nafią perytonów. Podczas wyprawy do Gadziej Opoki przebywał głównie w chlebaku. Razem z Kendrą zaprzyjaźnił się z Raxtusem (smokiem), który próbował go uzdrowić. Oczywiście wyniki były negatywne, chociaż Warren odzyskał w pewnym stopniu jasność umysłu. Navarog spalił chlebak, a Warren został uwięziony w pomieszczeniu pozaprzestrzennym razem z trollem pustelnikiem Bubdą. Daleki kuzyn Kendry i Setha. Potomek Pattona Burgessa.
 • Tanugatoa Dufu – Potocznie zwany Tanu. Mistrz eliksirów. Podróżował po świecie, żeby znajdować różnorakie ingrediencje do sporządzania mikstur. Nie ma żony ani dzieci.
 • Coulter Dixon – Poszukiwacz przygód. Dobry przyjaciel Stana. Znawca magicznych przedmiotów. Posiadał: rękawicę, dzięki której można było stać się niewidzialnym, lecz działała tylko wtedy, kiedy się stało w bezruchu, kokon, w którym można było przeżyć nawet pod wodą, medalion odstraszający nieumarłych i inne.
 • Vanessa Santoro – Piękna i uwodzicielska kobieta. Jest narkobliksem, czyli po ugryzieniu kogoś może sterować nim, kiedy ta osoba uśnie. Posiada wiele magicznych stworzeń. To ona okazała się zdrajczynią. Chciała zabrać artefakt i przekazać go Stowarzyszeniu. Została zamknięta w Skrzyni Ciszy, a później w jednej z cel w lochu Baśnioboru. Potem pomagała w uwolnieniu Kendry. Miała sekret, lecz w V części ,,Baśnioboru go wyjawiła.
 • Dougan Fisk – jeden z czterech Poruczników Rycerzy Świtu. Brał udział m.in. W wyprawie do Samotnej Góry i Gadziej Opoki. Zginął pożarty przez smoka.
 • Gavin Rose – rzekomy smoczy brat i syn sławnego poskramiacza smoków Charliego Rose'a. Był trochę zakochany w Kendrze. Był Rycerzem Świtu. Na oczach Kendry został pożarty przez smoka Raxtusa w Gadziej Opoce, gdzie wyszła na jaw jego tajemnica.
 • Elise – członkini Rycerz świtu.
 • Christopher Vogel – znany jako Errol Fisk. Członek Stowarzyszenia Gwiazdy Wieczornej, współpracował z Vanessą. Zginął w Odwróconej Wieży podczas ataku na kota o dziewięciu życiach.
 • Maddox Fisk – brat Dougana. Zajmował się m.in. handlem wróżek. Podczas wyprawy do rezerwatu w Brazylii w celu odszukaniu informacji o jednym z artefaktów (Oculus), zaginął. Stowarzyszenie Gwiazdy Wieczornej wysłało do Baśnioboru jego żądlikulę, która uwolniła Vanessę z Skrzyni Ciszy.
 • Paprot – jednorożec, syn Królowej Wróżek. Oddał swój trzeci róg czarodziejom (z jego rogu powstała "Krynica Nieśmiertelności", jeden z pięciu artefaktów otwierających Zzyxz), przez co przybrał ludzką postać. Przez wiele lat uwięziony w lochu u Sfinksa. Próbował wraz z Kendrą i Warrenem ocalić Wiecznych, którzy stanowili przeszkodę w otwarciu Zzyzxu, więzienia demonów. Niestety nie udało im się to. Zakochany w Kendrze, z wzajemnością.