Balice (województwo warmińsko-mazurskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Balice[a] – nazwa miejscowości (osada, dobra lub wieś) wzmiankowana dwukrotnie w publikacji Ostróda. Z dziejów miasta i okolic jako położona w komturii ostródzkiej. Położenie miejscowości nie jest znane, położenie w komturii ostródzkiej lokuje ją w powiecie ostródzkim lub okolicy[b].

W tabeli osad w komturstwie ostródzkim wymieniono osadę Balice, jako dobra rycerskie, o powierzchni 20 włók występujące w dokumentach od 1340 roku[1].

W opisie wsi Lipowo W 1543 roku połowę wsi Lipowo i dobra Balice posiadali w swych rękach Grzegorz i Jerzy Baliccy, Krzysztof Kalkstein (współwłaściciel Napromu), Mikołaj Ruszkowski i Anna Schöneich. oraz Do parafii w Lipowie należały wsie Balice, Czerlin, Glaznoty, Idzbark[2].

Nazwa nie występuje w ww publikacji jako spis miejscowości z 1974 roku, nie występuje w rejestrze miejscowości TERYT, nie występuje w spisie miejscowości i obiektów fizjograficznych PRNG, nie występuje w serwisach lokalnych i na mapach polskich i niemieckich. W pobliżu Lipowa nie ma miejscowości o zbliżonej nazwie, nie ma jej też na mapach z początku XX w[c].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Publikacja używa obecnych nazw miejscowości, nie podaje nazw historycznych. Nie wiadomo jaka była nawa dawniej.
  2. Granice komturii z XVI w nie pokrywają się z obecnymi granicami administracyjnymi. Lipowo z którym związane są Balice są w pobliżu granicy powiatu ostródzkiego.
  3. Los osady nie jest znany, mogła fizycznie zaniknąć, może istnieć pod inną nazwą, albo być częścią istniejącej obecnie miejscowości

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zygmunt Lietz: Z dziejów wsi. W: Ostróda. Z dziejów miasta i okolic. Leszek Kenig i inn. (red.). Olsztyn: Pojezierze, 1976, s. 166.
  2. Zygmunt Lietz: Z dziejów wsi. W: Ostróda. Z dziejów miasta i okolic. Leszek Kenig i inn. (red.). Olsztyn: Pojezierze, 1976, s. 189.