Przejdź do zawartości

Barbara Mierzejewska-Krzyżowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Barbara Maria Mierzejewska-Krzyżowska
Data i miejsce urodzenia

29 grudnia 1959
Gorzów Wielkopolski

Zawód, zajęcie

nauczyciel akademicki

Tytuł naukowy

doktor habilitowany nauk o kulturze fizycznej

Alma Mater

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Stanowisko

prodziekan ds. nauki Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim (od 2015)

Barbara Maria Mierzejewska-Krzyżowska (ur. 29 grudnia 1959 w Gorzowie Wielkopolskim) – doktor habilitowany nauk o kulturze fizycznej, nauczyciel akademicki, od roku 2015 prodziekan ds. nauki Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim, Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim[1]. Studia magisterskie z filozofii przyrody na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie ukończyła w 1983 roku[2]. Pierwszą pracę nauczycielską podjęła w Zespole Szkół Medycznych w Gorzowie Wielkopolskim w latach 1983-1989.

Od 1989 roku jest pracownikiem Zakładu Anatomii, a obecnie Zakładu Nauk Morfologicznych, Biologii i Nauk o Zdrowiu Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim.

Naukowo i emocjonalnie od początku pracy związana była z tematyką neurobiologii. Doktorat z badań nad sieciami neuronalnymi ośrodkowego układu nerwowego obroniła w 1997 roku na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, a w 2013 roku na tej samej uczelni zakończyła procedurę habilitacyjną, której tematyka dotyczyła różnic płciowych w strukturze i unerwieniu mięśni zaangażowanych w realizacje czynności ruchowych. Jest autorką i współautorką licznych publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych z zakresu neurobiologii.

Członkini towarzystw naukowych: International Brain Research Organization, Polskiego Towarzystwa Anatomicznego i Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Co z nich wyrosło?. 2015-03-13. [dostęp 2015-04-10].
  2. Andrzej Zykubek: Zjazd Absolwentów i Sympatyków Filozofii Przyrody – Uczestnicy Zjazdu. 2007-06-29. [dostęp 2015-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-26)].