Baron Münchhausen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karl Friedrich Hieronymus, Freiherr von Münchhausen
Karl Friedrich Hieronymus, Freiherr von Münchhausen
Data i miejsce urodzenia 11 maja 1720
Bodenwerder
Data śmierci 22 lutego 1797

Karl Friedrich Hieronymus, Freiherr von Münchhausen (ur. 11 maja 1720, zm. 22 lutego 1797) – niemiecki szlachcic, żołnierz, podróżnik i awanturnik. Bohater literacki i filmowy. Sławny dzięki powieści Niezwykłe przygody Barona Münchhausena, którą napisał Rudolf Erich Raspe, a rozwinął Gottfried August Bürger.

Baron Münchhausen służył m.in. w armii rosyjskiej i brał udział w dwóch wojnach przeciwko Turcji. Wątek fantastyczny w jego biografii, polegający na locie na pocisku artyleryjskim, ma w tle wojnę z Turkami.

Baron służył w rosyjskim regimencie stacjonującym w Rydze. Zapraszał tam swego dobrego przyjaciela jakim był Georg Gustav von Dunten na polowania na kaczki. Münchhausen poznał przy tych okazjach jego córkę Jacobine von Dunten i poślubił ją 2 lutego 1744.

Żona odziedziczyła po ojcu majątek (w Dunten) na Łotwie, w którym żyli razem od roku 1750. Aktualnie mieści się tam muzeum Minhauzena pasaule. Po śmierci żony stary Münchhausen zawarł w roku 1794 małżeństwo z 20-letnią Bernhardine von Brünn, które skończyło się rujnującym obie strony procesem rozwodowym.

Jego kuzynem był hanowerski minister Gerlach Adolph von Münchhausen (1688-1770).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]