BeOS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
BeOS
Rodzina systemów operacyjnych BeOS
Logo
ilustracja
Producent Be Inc.
Architektura IA-32, PowerPC
Pierwsze wydanie 1995
Aktualna wersja R5
(2001)
Jądro hybrydowe
Środowisko pracy Tracker
Licencja komercyjna (edycja Pro)
freeware (edycja Personal)
Wersja Live N niedostępna

BeOSsystem operacyjny opracowany przez firmę Be Inc. Zaprojektowany do zastosowań multimedialnych.

Wielowątkowe jądro zaprojektowane w architekturze mikrojądra. Zgodny z interfejsem POSIX (posiada także własne API: obiektowe, zorganizowane w klasy, opracowane dla języka C++). Oferuje bezpośredni dostęp do grafiki (omijając swój system graficzny).

System wykorzystuje system plików Be File System.

Domyślną powłoką tekstową jest Bash, a funkcję powłoki graficznej w systemie graficznym (GUI) pełni program Tracker. Brak typowego trybu tekstowego – aplikacje tekstowe działają w okienku.

Współczesne odpowiedniki[edytuj | edytuj kod]

W 2001 prawa autorskie do BeOS-a zostały odsprzedane za 11 milionów dolarów firmie Palm, znanemu producentowi komputerów kieszonkowych. W związku z brakiem zainteresowania ze strony Palma rozwojem tego systemu oraz nieupublicznieniem kodu źródłowego trwają obecnie prace nad stworzeniem otwartego odpowiednika tego systemu.

Są one prowadzone w ramach projektu:

  • Haiku (dawniej OpenBeOS) – projekt bazujący na jądrze NewOS-a. Z założenia jego pierwsza wersja ma być w 100% zgodna z wersją R5. Jest on najbardziej zaawansowanym i jedynym rozwijanym projektem mającym za cel stworzenie następcy systemu BeOS.

I dawniej w ramach:

  • BlueEyedOS – projekt oparty na jądrze Linux, ma umożliwiać uruchamianie zarówno programów BeOS-owych jak i linuksowych.
  • Zeta, będąca komercyjnym produktem firmy YellowTAB, bazującym na kodzie BeOS dano/exp. System był rozpowszechniany nielegalnie, obecnie nie jest już rozwijany.
  • PhosphurOS – nielegalna wersja systemu bazująca na wyciekłym z firmy Be, Inc. kodzie projektu „Exp/Dano”.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]