Beamer (LaTeX)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Beamer
Ilustracja
Autor Till Tantau, Joseph Wright, Vedran Miletic
Pierwsze wydanie marzec 2003
Aktualna wersja stabilna 3.63
(26 maja 2021) [±]
Platforma sprzętowa LaTeX
System operacyjny Linux x86, Microsoft Windows x86, Solaris SPARC i x86 w mniejszym stopniu inne (m.in. OS X, FreeBSD)
Rodzaj edytor prezentacji
Licencja LGPL
Strona internetowa

Beamer to nazwa LaTeX-owej klasy, pomyślanej jako pomoc w tworzeniu prezentacji multimedialnych. W świecie LaTeX-a i TeX-a Beamer spełnia tę funkcję co Impress w OpenOffice. Klasa Beamer współpracuje z programami pdflatex, dvips i LyX. Nazwa programu pochodzi od niemieckiego słowa "Beamer", pseudoanglicyzmu, oznaczającego projektor wideo.

Klasa Beamer wprowadza własny dialekt LaTeX-a dla tworzenia slajdów (zwane w Beamerze jako "frames"). Slajdy mogą być pokazywane na ekranie etapami, odkrywając fragmenty tekstu, które były dotąd schowane lub zakryte. Ta cecha jest realizowana poprzez tworzenie w pliku wyjściowym kolejnych stron, które zachowują układ strony pierwotnej, lecz dodają nowe elementy. W ten sposób przechodzenie do nowej strony w pliku PDF stwarza wrażenie dodawania czegoś do wyświetlanej właśnie strony. Oprócz klasy Beamer istnieją inne klasy stworzone dla LaTeX-a i służące temu samemu celowi.

Klasa Beamer umożliwia też tworzenie "handouts" tj. materiałów drukowanych do rozdawania słuchaczom lub publikacji w sieci. W takim przypadku w materiałach znajdzie się końcowa wersja każdego ze slajdów, bez jego cech dynamicznych. Istnieje też opcja article do wydrukowania na standardowych arkuszach A4, czarno na białym. W takim przypadku tytuły slajdów pojawiają się jako nagłówki. Opcja ta zachowuje rozdziały i może służyć jako notatki do wykładów lub do przechowywania w jednym pliku obu wersji: artykułu i jego prezentacji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]