Bed and breakfast

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Bed and Breakfast)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Bed and breakfast (ang. łóżko i śniadanie), B&B – rodzaj zakwaterowania turystycznego w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz innych krajach anglosaskich. Nazwa przypomina znaczeniem polskie powiedzenie „wikt i opierunek”.

B&B w krajach anglosaskich[edytuj]

Tradycyjny pensjonat typu B&B prowadzony jest przez rodzinę, która udostępnia część pomieszczeń. Może to być główne źródło dochodu właścicieli, jak również okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy, na przykład w okresie letnim. Goście zwykle mają do wyboru od kilku do kilkunastu pokoi, najczęściej z łazienkami. Często udostępniany jest też salon.

W cenę pokoju wliczone jest tradycyjne śniadanie angielskie, składające się z płatków na mleku, jajek sadzonych z boczkiem, pieczonego pomidora, kiełbasek, tostów z dżemem. Posiłek przygotowywany jest przez panią domu. Często goście mają możliwość zakupu produktów żywnościowych wytwarzanych w danym miejscu, jak domowe pieczywo, sery, czy ciasta.

Charakterystyczną cechą B&B jest domowa atmosfera. Możliwość rozmowy z mieszkańcami domu oraz poznania charakterystyki brytyjskiej lub irlandzkiej rodziny sprawia, że na ten typ zakwaterowania decyduje się wielu obcokrajowców. B&B jest również popularne wśród samych Brytyjczyków i Irlandczyków podróżujących w celach turystycznych i biznesowych, jako tańsza alternatywa dla hoteli.

Inne rodzaje B&B[edytuj]

Obecnie istnieją także B&B, które w rzeczywistości pod tym szyldem skrywają skromne hotele. Przypominają one tylko w niewielkim stopniu pensjonaty prowadzone przez rodziny i najczęściej nie spełniają standardów, jakie cechują tradycyjne hotele.

Tradycja B&B jest bardzo stara. Już w dawnych czasach popularny był zwyczaj zatrzymywania się podróżnych w prywatnych domach – jednak najczęściej wiązało się to z zakwaterowaniem u osób z tej samej grupy społecznej czy zawodu, na przykład lekarz mógł zatrzymać się u lekarza lub farmaceuty.

B&B jest charakterystycznym elementem Wielkiej Brytanii, a także ciekawym zjawiskiem społeczno-kulturowym.