Bedem Grebaštica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bedem Grebastica
Symbol zabytku nr rej. XV wiek
Ilustracja
Państwo

 Chorwacja

Miejscowość

Grebastica

Adres

22000, Grebaštica, Chorwacja

Typ budynku

Mur

Architekt

Agostino Barbarigo

Wysokość całkowita

9 m

Położenie na mapie Chorwacji
Mapa konturowa Chorwacji, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Bedem Grebastica”
Ziemia43°38′28,0″N 15°56′36,6″E/43,641111 15,943500

Bedem Grebasticamur obronny, nazywany „murem chińskim” na półwyspie Oštrica w miejscowości Grebaštica. Został zbudowany w 1497 r. Budowę muru rozpoczęto w celu ochrony przed częstymi napadami tureckimi. Budowę wsparł finansowo wenecki doża Agostino Barbarigo.

Ściana rozciąga się od jednej strony półwyspu Oštrica do drugiej i ma 6–9 m wysokości i 60–80 cm szerokości.

Mur znajduje się na półwyspie Oštrica, który znajduje się w żupani Szybenik-Knin, w południowo-środkowej części Chorwacji. Trzeba do niego dojść pieszo, gdyż wcześniej jest szlaban, przed którym zostawia się samochód[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie służył jako schronienie przed najazdami tureckimi, a następnie jako kwarantanna dla chorych na dżumę. W XVII wieku zagrożenie tureckie zmniejszyło się, tak że mur obronny jako jedna z dwóch fortyfikacji obronnych weneckich stracił na znaczeniu. Później mieszkańcy Grebašticy używali muru jako schronienia przed atakami piratów dokonywanymi przez przepływające statki brytyjskie, a całość funkcji utraciła konstrukcja w pierwszej połowie XIX wieku[2].

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie służył jako schronienie przed najazdami tureckimi, a następnie jako kwarantanna dla chorych na dżumę. Później mieszkańcy Grebašticy używali muru jako schronienia przed atakami piratów dokonywanymi przez przepływające statki brytyjskie. Dziś mur jest uważany za główny symbol osady, a półwysep Grebaštica jest oprócz fortyfikacji znany z siedliska mieszkających tam muflonów. To niesamowity obszar na przyjemny spacer, przeznaczony na rezerwat przyrody. Masywny mur Oštricy jest jednym z najpiękniejszych przykładów średniowiecznych murów obronnych w Chorwacji, co czyni go wartym odwiedzenia. Zaciszne plaże półwyspu Oštrica są również całkiem ładne, a cały półwysep, gęsto zalesiony, jest przyjemnym terenem do wędrówek[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Alan-, The Wall of Oštrica [online], Secret Dalmatia Blog – Travel Experiences in Croatia, 10 stycznia 2010 [dostęp 2021-02-24] (ang.).
  2. Cultural sites [online], www.visitgrebastica.com [dostęp 2021-02-24].