Benchmade

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez 31.182.208.221 (dyskusja) o 21:48, 1 sie 2014. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Nóż kieszonkowy Benchmade 940

Benchmade Knife Company – amerykańska firma założona w 1988 roku przez Lesa de Asisa w stanie Oregon. Zajmuje się produkcją noży i narzędzi ratowniczych do przecinania pasów, w tym noży składanych do codziennego noszenia, jak i z głownią stałą. Większość noży ma wbudowaną blokadę Axis. Noże są projektowane przez knifemakerów m.in. Mel Pardue, Warren Osborne, Neil Blackwood oraz przez konstruktorów Benchmade. Logiem firmy jest motyl.

Klasy noży

Klasa czerwona

"Ekonomiczna" linia noży Benchmade, charakteryzująca się podobnynymi walorami solidnego wykonania, jak kalsa niebieska ale produkowana z reguły z tańszych rodzajów stali (głównie AISI 420 i 440, o twardości pomiędzy 55-57 HRC). Okładziny rękojeści są zazwyczaj wykonane z tworzyw syntetycznych, o dobrych parametrach użytkowych, ale tańszych i mniej reprezentacyjnych niż stosowane w wyższych klasach materiałach takich jak mikarta, G10, czy drewno.

Klasa niebieska

Noże produkowane są ze stali D2, 154CM, S30V, 1095, 440C, M4, w przeszłości M2 i ATS34. Rękojeść zbudowana jest z drewna, mikarty (sprasowana żywica i sukno albo papier), G-10 (żywica z włóknem szklanym), nylonu wzmacnianego włóknem szklanym, tytanu, aluminium lotniczego lub stali nierdzewnej.

Klasa czarna

Są to noże kierowane głównie dla pracownikach służb mundurowych. Automatyczne warianty noży są w Polsce dozwolone, w Stanach Zjednoczonych są dostępne tylko dla służb mundurowych (z wyjątkiem stanu Oregon). Najczęściej stosowana stal w nożach czarnej klasy to 154CM. Rękojeści wykonane są głównie z G-10 lub aluminium lotniczego.

Klasa złota

Limitowane wersje noży klas czarnej i niebieskiej, tworzone m.in. z włókna węglowego, tytanu, stali S30V, M4 czy damastu.

Blokady Axis

System blokady polega na dociskaniu stalowego walca przez dwie sprężynki, podobne w kształcie do litery omega. Blokada unieruchamia w pozycji otwartej oraz zabezpiecza przed mimowolnym wysunięciem ostrza w pozycji zamkniętej. Walec blokujący umieszczony jest w wyciętym gnieździe blokady.

Linki zewnętrzne