Bessa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Bessa (fr. baisse, pot. rynek niedźwiedzia, ang. bear market) – długotrwały trend spadkowy cen papierów wartościowych lub towarów notowanych na giełdzie papierów wartościowych.

Potoczna nazwa nawiązuje do metody ataku niedźwiedzia – uderza łapą z góry na dół. Przeciwieństwem bessy jest hossa.

Kluczowe trendy[edytuj | edytuj kod]

Rynek byka[edytuj | edytuj kod]

Hossa to okres ogólnego wzrostu cen. Początek hossy charakteryzuje się powszechnym pesymizmem. To wtedy „tłum” jest najbardziej „niedźwiedzi”[1]. Uczucia przygnębienia są zastępowane nadzieją, „optymizmem” i ostatecznie euforią, gdy byk się rozwija[2]. To często prowadzi do cyklu gospodarczego, takiego jak pełna recesja lub wcześniej. Zazwyczaj rynki byka rozpoczynają się, gdy akcje rosną o 20% od swoich minimów[3], i kończy się, gdy akcje spadną o 20 procent[4]. Niektórzy analitycy uważają jednak, że „rynek byka” nie może wystąpić podczas „rynku niedźwiedzia”[5].

Rynek niedźwiedzia[edytuj | edytuj kod]

Rynek niedźwiedzia to ogólny spadek na rynku akcji w pewnym okresie czasu. Obejmuje on przejście od wysokiego optymizmu inwestorów do powszechnego strachu i pesymizmu inwestorów. Jednym z powszechnych wskaźników rynku niedźwiedzia jest spadek cen o 20 procent lub więcej w okresie co najmniej dwóch miesięcy. Mniejsza redukcja o 10-20% jest uważana za korektę. Rynek niedźwiedzia kończy się, gdy akcje powracają do nowych maksimów. Tak więc rynek niedźwiedzia jest mierzony retrospektywnie od ostatnich maksimów do najniższej ceny zamknięcia, a jego okres odreagowania to najniższa cena zamknięcia do nowych maksimów. Innym powszechnie akceptowanym końcem rynku niedźwiedzia jest wzrost indeksów o 20% od ich minimów[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Martin Zweig Winning on Wall Street [online], books.google.com [dostęp 2023-10-14].
  2. Metals Continue Bull Run [online], www.investoffshore.com [dostęp 2023-10-14].
  3. Bull and bear markets: What to know about each [online], www.britannica.com [dostęp 2023-10-14].
  4. What Is a Bull Market, and How Can Investors Benefit From One? [online], www.investopedia.com [dostęp 2023-10-14].
  5. Does the Dow’s 21% surge in 3 days put it back in a bull market? ‘The market doesn’t work that way,’ says one researcher [online], www.marketwatch.com [dostęp 2023-10-14].
  6. The Nasdaq escapes longest bear market — by one measure — in 28 years [online], www.marketwatch.com [dostęp 2023-10-14].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]