Przejdź do zawartości

Betonowy ogród

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Betonowy Ogród
The Cement Garden
Autor

Ian McEwan

Wydanie oryginalne
Język

angielski

Data wydania

1978

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1994

Przekład

Marek Obarski

Betonowy ogród (ang. The Cement Garden) – powieść brytyjskiego pisarza Iana McEwana z 1978 (polskie wydanie - 1994, tłumaczenie Marek Obarski). Realistyczna fabuła wzbogacona jest elementami realizmu magicznego. Treść koncentruje się wokół przeżyć związanych z interpretacją kompleksu Edypa.

Powieść doczekała się sfilmowania w 1993 ("Cementowy ogród", reżyseria: Andrew Birkin, grali: Charlotte Gainsbourg i Andrew Robertson).

Treść[edytuj | edytuj kod]

Powieść opisuje losy pewnej rodziny (z retrospekcjami), która zamieszkuje surrealistyczną ulicę, na której oprócz domu bohaterów pozostały tylko ruiny innych prefabrykowanych willi, dawno opuszczonych przez właścicieli. W oddali znajduje się osiedle wysokich bloków. Po śmierci ojca (z zamiłowaniem pielęgnującego przydomowy ogród) główny bohater pozostaje w domu ze schorowaną matką i rodzeństwem: Julią, Sue i Tomem. Matka pewnego dnia umiera, co wywołuje paraliż decyzyjny u pozostałego rodzeństwa, które ostatecznie postanawia pochować matkę w betonie, pozostałym z remontu ogrodu (w przypadku gdyby śmierć matki wyszła na jaw, rodzinie groziłby rozpad - przekazanie do domów dziecka). Ciało zostaje zatopione w ogromnym kufrze w piwnicy. Potem następują tajemnicze dni, pełne dziwnych zachowań, podszytych seksualnością, zwłaszcza pomiędzy rodzeństwem. Dni te są paradoksalnie, bardzo szczęśliwym okresem dla wszystkich. Julia - główny bohater, wciela się w rolę matki. W tym samym czasie sarkofag w piwnicy zaczyna pękać i wydzielać odór. Jednocześnie Julia sprowadza do domu Dereka - nowego chłopaka (bilardzistę). Wywołuje to różne konflikty i dynamiczny finał, gdyż Derek odkrywa tajemnicę rodziny.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]