Białe wieloryby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Białe wieloryby
Skytturnar
Gatunek

dramat

Rok produkcji

1987

Data premiery

14 lutego 1987 r.[1][2]

Kraj produkcji

Islandia

Język

islandzki

Reżyseria

Friðrik Þór Friðriksson

Scenariusz

Friðrik Þór Friðriksson, Einar Kárason

Główne role

Thorarinn Oskar Thorarinsson, Eggert Gudmundsson

Muzyka

Hilmar Örn Hilmarsson, Bubbi Morthens, The Sugarcubes

Zdjęcia

Ari Kristinsson

Produkcja

Friðrik Þór Friðriksson

Białe wieloryby (Skytturnar) – islandzki dramat filmowy z 1987 roku w reżyserii Friðrika Þóra Friðrikssona.

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film przedstawia epizod z życia dwóch wielorybników, którzy po zakończeniu sezonu polowań zamierzają osiąść w Reykjavíku. Podróżując po mieście taksówką i nie mogąc znaleźć pracy, włamują się do sklepu z bronią.[3][1].

Interpretacja utworu[edytuj | edytuj kod]

Film Friðrikssona powstał rok po ustanowieniu zakazu komercyjnego polowania na wieloryby przez Międzynarodową Komisję Wielorybniczą. Główni bohaterowie są przedstawieni w filmie jako niedostosowani do miejskiego stylu życia, ale także porównani do bezbronnych zwierząt, na które sami polowali. Jest to odniesienie do przedstawiania Islandczyków w kampaniach Greenpeace jako rzeźników dokonujących "holocaustu" waleni, co według lokalnych mediów było niesłusznym zarzutem. Według Björna Norðfjörda film ten w kinie islandzkim rozpoczyna polemikę z kinematografią hollywoodzką i jest jednocześnie zapowiedzią odejścia od lokalności. Wcześniejsze filmy są bardziej hermetyczne i niezrozumiałe dla osób niebędących mieszkańcami Islandii[3].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Źródła:[1][2]

Hilmar Örn Hilmarsson, Bubbi Morthens i członkowie zespołu The Sugarcubes, którzy tworzyli ścieżkę dźwiękową do Białych wielorybów, wcześniej występowali w filmie Friðrikssona Rock w Reykjaviku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Białe wieloryby w bazie IMDb (ang.)
  2. a b Białe wieloryby w bazie Filmweb
  3. a b Sebastian Jakub Konefał: Kino Islandii. Tradycja i ponowoczesność. Gdańsk: Wydawnictwo w Podwórku, 2016, s. 48-53. ISBN 978-83-64134-14-2.