Białoruska Fabryka Samochodowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Białoruska Fabryka Samochodowa
Biełaruski Autamabilny Zawod (BiełAZ)
Białoruska Fabryka SamochodowaBiełaruski Autamabilny Zawod (BiełAZ)
ilustracja
Forma prawna przedsiębiorstwo państwowe
Data założenia 1948
Państwo  Białoruś
Siedziba ul. 40 lat Października
222161 Żodzino
Prezes Pawieł Maryjew
Branża motoryzacja
Produkty pojazdy rolnicze i budowlane
Zatrudnienie 12 000
brak współrzędnych
Strona internetowa

Białoruska Fabryka Samochodowa[1] (Biełaruski Autamabilny Zawod, BiełAZ, БелАЗ) – białoruski producent pojazdów rolniczych i budowlanych.

Historia i opis fabryki[edytuj | edytuj kod]

Fabryka została założona w 1948 roku. Po upadku Związku Radzieckiego, przedsiębiorstwo musiałaodostosować się do zmieniającego się otoczenia gospodarczego. Żeby poszerzyć swoją linię produktów rozpoczęto produkować nowe produkty dla budownictwa drogowego i produkcji przemysłu metalurgicznego. Pojazdy BiełAZ zyskały dobrą reputację głównie w Wietnamie oraz Afryce Północnej. BiełAZ jest jednym z największych przedsiębiorstw wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. System Zarządzania Jakością stosowany w badaniach i rozwoju, wytwarzania, budowy i sprzedaży usług w sprzęt jest zgodny z międzynarodową normą ISO 9001. Największym produkowanym obecnie w przedsiębiorstwie pojazdem jest BiełAZ 75710 o ładowności 450 ton.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Centrum Naukowo-Analityczne „Białoruska Perspektywa”: Kto jest kim w Białorusi. Białystok: Podlaski Instytut Wydawniczy, 2000, s. 132, seria: Biblioteka Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Białoruś. ISBN 83-913780-0-4.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]