Biały Drin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Biały Drin (serb. Бели Дрим)
Ilustracja
Biały Drin koło Đakovicy zimą 2004/5
Kontynent

Europa

Państwo

 Albania
 Kosowo

Rzeka
Długość 175 km
Powierzchnia zlewni

4964 km²

Średni przepływ

56 m³/s

Źródło
Miejsce Pasmo górskie Žljeb
Ujście
Recypient Wraz z Czarnym Drinem tworzy Drin
Miejsce

Okolice miasta Kukës

Współrzędne

42°05′30″N 20°23′41″E/42,091667 20,394722

Położenie na mapie Albanii
Mapa konturowa Albanii, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Most Ura e Fshejte

Biały Drin (serb. Бели Дрим – Beli Drim, alb. Drini i Bardhë) – rzeka w zachodnim Kosowie i północnej Albanii, w zlewisku Morza Adriatyckiego. Długość – 175 km (156 km w Kosowie, 19 km w Albanii), powierzchnia zlewni – 4964 km² (4360 km² w Kosowie, 604 km² w Albanii), średni przepływ – 56 m³/s.

Źródła Białego Drinu leżą na południowych zboczach pasma górskiego Žljeb na północ od Peća. Rzeka początkowo płynie pod ziemią i wypływa jako silne źródło z 25-metrowym wodospadem koło wsi Radovac. Spływa na wschód do kotliny Metohiji, gdzie staje się osią rozbudowanego systemu wodnego. Z gór i wzgórz otaczających kotlinę przyjmuje dopływy Pećka Bistrica, Dečanska Bistrica, Prue potok i Erenik (prawe) oraz Istočka, Klina, Miruša, Rimnik, Topluga i Prizrenska Bistrica (lewe). Płynie na południe, przed miastem Prizren skręca na południowy zachód i przecina granicę kosowsko-albańską. Przyjmuje ostatni większy dopływ Lumë i koło Kukës łączy się z Czarnym Drinem, tworząc Drin. Cały albański odcinek rzeki i część odcinka kosowskiego są zalane przez sztuczny zbiornik wodny Fierza.

Biały Drin nie przepływa przez większe miasta – Peć, Đakovicę i Prizren omija w odległości kilku km. Na terenie Metohiji wody Białego Drinu są używane do zaopatrywania ludności w wodę, nawadniania i produkcji energii elektrycznej (prawe dopływy). Rzeka nie jest żeglowna.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Krystyna Jawecka, Krystyna Zalewska (red.) Grecja. Albania. Mapa przeglądowa Europy. Skala 1:1500 000, Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, Warszawa – Wrocław 1985
  • Tadeusz Wilgat Albania, w: Antoni Wrzosek (red.) Geografia powszechna. Tom III. Europa (bez ZSRR), Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1965