Przejdź do zawartości

Biblioteka krymskotatarska w Symferopolu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Biblioteka Krymsko-Tatarska „Tauryka” im. Gaspinskiego
крымскотатарская библиотека им. И. Гаспринского
Ilustracja
Siedziba biblioteki (2017)
Państwo

 Rosja
 Ukraina

Republika

 Republika Krymu
Autonomiczna Republika Krymu

Miejscowość

Symferopol

Adres

ul. Samokisza 8[1]

Dyrektor

Gulnara Jagjajewa

Wielkość zbiorów

ponad 43 tys.

Położenie na mapie Symferopola
Mapa konturowa Symferopola, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Biblioteka Krymsko-Tatarska „Tauryka” im. Gaspinskiego”
Położenie na mapie Krymu
Mapa konturowa Krymu, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Biblioteka Krymsko-Tatarska „Tauryka” im. Gaspinskiego”
Ziemia44°56′41″N 34°05′49″E/44,944722 34,096944
Strona internetowa

Biblioteka Krymsko-Tatarska „Tauryka” im. Gaspinskiego[1] (ros. крымскотатарская библиотека им. И. Гаспринского[2]) – biblioteka w Symferopolu na Krymie, gromadząca m.in. książki w języku krymskotatarskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka powstała przed rewolucją październikową przy tatarskiej szkole nauczycielskiej[3]. Dd 1918 roku jej siedziba znajdowała się przy ul. Kantarnej 20, a następnie przy ul. Bałakławskiej w szkole średniej[3]. W 1940 roku w jej zbiorach było ponad 7 tys. książek[3]. Podczas II wojny światowej ucierpiał głównie księgozbiór, po wyzwoleniu wznowiła działalność jako biblioteka dzielnicy Centralnej Symferopola im. A.P. Czechowa[4]. Tatarzy zostali deportowani z Krymu w 1944 roku, nie pozostawiono ani jednej książki w języku krymskotatarskim w krymskich bibliotekach[4].

Jako placówka o charakterze krymskotatarskim została na nowo utworzona 24 września 1990 roku jako filia nr 19 Scentralizowanego Systemu Bibliotecznego dla Dorosłych Miasta Symferopola[4]. Otwarto ją w lutym 1991 roku[4]. Jej częścią była Krymskotatarska Galeria Narodowa w latach 1995–1999[5].

1 stycznia 2015 roku Biblioteka jest państwową budżetową instytucją kultury, podlegającą Autonomicznej Republice Krymu i Rosji[6]. Dyrektorką jest Gulnara Jagjajewa[6].

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Zalążek kolekcji współczesnej biblioteki stanowił dar biblioteki i archiwum Basyra Gafarowa[7]. Biblioteka posiada ponad 43 tys. książek, z czego 13 tys. w języku krymskotatarskim (stan na 2015 rok)[8], najstarsze z nich pochodzą z XVI i XVII wieku[9]. Książnica ma w swoich zbiorach także manuskrypty , dokumenty oraz pieczęcie dotyczące historii Tatarów krymskich[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]