Biedronka oczatka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biedronka oczatka
Anatis ocellata
(Linnaeus, 1758)
Owad dorosły
Owad dorosły
Larwa
Larwa
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Rząd chrząszcze
Rodzina biedronkowate
Podrodzina Coccinellinae
Plemię Coccinellini
Rodzaj Anatis
Gatunek biedronka oczatka

Biedronka oczatka (Anatis ocellata) – gatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych.

Chrząszcz o szeroko-owalnym, lekko wypukłym ciele, długości od 8 do 9 mm (największa z występujących w Polsce biedronek). U nasady czarnej głowy obecne dwie okrągławe, żółte plamki. Czarne przedplecze ma dwie żółte plamki położone przed tarczką oraz czasem zażółcone brzegi boczne i przedni. Odnóża oraz spód ciała z wyjątkiem epimerów śródpiersia czarne. Na czerwonych pokrywach występują okrągłe, czarne, żółtawobiało obwiedzione plamki, zwykle w liczbie 10 na każdej z nich. Podgięcia pokryw żółte. Na wyrostku przedpiersia brak żeberek[1].

Biedronka ta bytuje na drzewach iglastych, głównie świerkach i jodłach[1], ale także na sosnach[2].

Oczatka jest owadem drapieżnym, żywi się głównie mszycami. Zimuje gromadnie w ściółce iglastej, wczesną wiosną samice składają jaja na igłach lub gałązkach. Larwy oczatki są również drapieżne i żywią się mszycami i czerwcami.

Owad pierwotnie palearktyczny, rozprzestrzeniony od Europy przez Syberię po Japonię[1]. Zawlekany do Ameryki Północnej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Ryszard Bielawski: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera: z. 76 Biedronki - Coccinellidae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1959.
  2. a b Anatis ocellata. W: Biodiversity Map [on-line]. [dostęp 2016-05-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]