Bielenie oleju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bielenie oleju – proces usuwania substancji barwnych z oleju przy użyciu adsorbenta[1]. Jest jednym z etapów przemysłowej rafinacji olejów.

Na barwę oleju składają się głównie karoteny i chlorofile. Intensywność zabarwienia może być wyższa, gdy surowiec użyty w produkcji poddano obróbce termicznej. Część barwników może być częściowo usunięta we wcześniejszych etapach rafinacji, np. odkwaszania. W trakcie procesu oprócz barwników eliminowane są pozostałości mydeł i innych zanieczyszczeń. Używane adsorbenty to aktywowane ziemie bielące, będące glinokrzemianami, bądź węgiel aktywny.

Proces bielenia jest przeprowadzany w urządzeniach zwanych bielnikami, pracujących pod zmniejszonym ciśnieniem. Do ogrzanego oleju dodawany jest adsorbent, a całość jest mieszana. Po określonym czasie całość jest filtrowana, w trakcie której jest usuwana ziemia bieląca. Olej po tym procesie jest rozlewany do butelek, bądź poddawany jest winteryzacji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Jarczyk, Technologia żywności: podręcznik dla technikum, WSiP, 27 grudnia 2016, ISBN 978-83-02-07977-1 [dostęp 2016-12-27] (pol.).