Przejdź do zawartości

Bitwa morska koło przylądka Rhion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa morska koło przylądka Rhion
II wojna peloponeska
Ilustracja
Zatoka koryncka
Czas

429 p.n.e.

Miejsce

przylądek Rhion, okolice Akarnanii

Wynik

zwycięstwo Aten

Strony konfliktu
Ateny Peloponezyjczycy
Dowódcy
Formion Machaon

Izokrates Agatarchidas

Siły
20 okrętów 47 okrętów
Straty
nieznane 12 trier zdobytych przez Ateńczyków
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
38°N 18°E/38,000000 18,000000

Bitwa morska koło przylądka Rhion – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 429 p.n.e. w trakcie I fazy II wojny peloponeskiej (431–404 p.n.e.) tzw. wojny archidamijskiej (431–421 p.n.e.)

W roku 429 p.n.e. z Patrai wypłynęła flota peloponeska, która w okolicy Akarnanii natknęła się na ateńską flotę pod wodzą Formiona. Peloponezyjczycy, zamierzając uniknąć walnej bitwy, płynęli w całkowitej ciszy. Ich flota liczyła 47 okrętów. Mimo tego, że mieli przewagę liczebną nad flotą ateńską, obawiali się bardziej doświadczonego przeciwnika.

Po napotkaniu Ateńczyków, ustawili swoje okręty w szyk obronny w formie kręgu, ustawiając w środku okręty z żołnierzami, natomiast rezerwę stanowiło pięć najszybszych trier. Ateńczycy rozpoczęli manewr okrążający, zbliżając się do przeciwnika. Formion oczekiwał też na odpowiedni wiatr, który mógł być jego sprzymierzeńcem. Tak też się stało – wiatr spowodował zamieszanie w szykach peloponeskich. Okręty peloponeskie wyłamywały się z kręgu wpadając jedna na drugie. W tym momencie Ateńczycy rozpoczęli atak, niszcząc już na początku okręt z dowództwem peloponeskim. W szeregach zaatakowanego przeciwnika wybuchła panika. Ateńczycy zdobyli 12 trier, reszta okrętów przeciwnika odpłynęła ku wybrzeżom Achaji.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Zygmunt Ryniewicz: Leksykon bitew świata., wyd. Almapress, Warszawa 2004.
  • Tukidydes, Wojna Peloponeska, tłum. Kazimierz Kumaniecki, Warszawa 1953.