Przejdź do zawartości

Bitwa morska u ujścia Warnawy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa morska u ujścia Warnawy
krucjata połabska
Czas

lipiec 1147

Miejsce

Warnawa

Terytorium

Morze Bałtyckie

Wynik

zwycięstwo floty Słowian

Strony konfliktu
Duńczycy Ranowie
Dowódcy
Kanut V
Swen III Grade
nieznany
brak współrzędnych

Bitwa morska u ujścia Warnawy – bitwa pomiędzy siłami duńskimi i plemieniem Rugian stoczona w lipcu 1147 w czasie krucjaty połabskiej.

Do bitwy doszło podczas krucjaty połabskiej, zorganizowanej przez feudałów niemieckich i duńskich. Wojska niemieckie pod dowództwem Henryka Lwa operowały na lądzie, natomiast duńskie na morzu. Zaatakowany książę obodrzycki Niklot zawarł sojusz z plemionami Wieletów i Ranów, którzy posiadali liczną flotę.

Armia Henryka Lwa w lipcu 1147 rozpoczęła oblężenie grodu Dubin. Wówczas do ujścia rzeki Warnawy dopłynęły okręty duńskie pod dowództwem pretendentów do tronu duńskiego – Kanuta i Swena Grade. Dowódcy ci nie współpracowali ze sobą i podejmowali decyzje oddzielnie. Po przybyciu do lądu, siły duńskie wysadziły na brzeg część wojska. Z portów wyszła wówczas flota Ranów, która postanowiła walczyć w imię sojuszu.

Flota Ranów była mniejsza liczebnie od duńskiej. Jednak szybki i niespodziewany atak na statki duńskie okazał się skuteczny. Flota Słowian zatopiła wiele okrętów z sił osłony. Następnie Ranowie prowadzili manewry okrętami, które miały pozorować kolejny atak. Wodzowie duńscy po rozbiciu sił osłony zrezygnowali z wzięcia udziału w oblężeniu Dobbina i odpłynęli z wód ujścia Warnawy.

Na lądzie Henryk Lew, który nie doczekał się posiłków, zwinął oblężenie.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Edmund Kosiarz: Wojny na Bałtyku X–XIX wieku. Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1978, s. 41–42.