Bitwa pod Firaz (634)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod Firaz
Wojny arabsko-perskie
Wojny Bizancjum z Arabami
ilustracja
Czas

634

Miejsce

Firaz, Mezopotamia

Wynik

Zwycięstwo Arabów

Strony konfliktu
Sasanidzi
Cesarstwo bizantyńskie
Arabscy chrześcijanie
Arabowie
Dowódcy
Chalid ibn al-Walid
Siły
Nieznane, większe od muzułmańskich około 15 000
Straty
nieznane, prawdopodobnie bardzo duże nieznane, prawdopodobnie niewielkie
brak współrzędnych

Bitwa pod Firaz miała miejsce w 634 roku na terenie Mezopotamii. Była to walka między muzułmanami, dowodzonymi przez al-Walida a połączonymi siłami Cesarstwa Bizantyjskiego, Sasanidów i arabskich chrześcijan[1]. Wojska muzułmańskie liczyły około 15 000 żołnierzy[2], natomiast ich przeciwnicy dysponowali znacznie liczniejszą armią[2], niektóre źródła podają nawet że dziesięciokrotnie większą[3], co jest raczej literacką przesadą, mającą podkreślać wojenne przewagi muzułmanów[1]. Bitwa zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem al-Walida i umożliwiła mu zajęcie części Mezopotamii.

Tło[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec 633 roku Muzułmanie zdobyli kontrolę nad niemal całą doliną Eufratu. Jedyną twierdzą pozostającą w rękach perskich było Firaz i al-Walid, obawiając się akcji dywersyjnych ze strony tamtejszego garnizonu podjął decyzję o ataku. Wyruszył wraz ze swoimi wojskami i w grudniu stanął pod Firaz. Forteca leżała na granicy bizantyjsko- sasanidzkiej i znajdował się tam również garnizon rzymski, który wobec zagrożenia muzułmańskiego zdecydował się przyjść Persom z pomocą. Do bizantyjczyków dołączyli wyznający chrześcijaństwo Arabowie i dzięki temu ich połączone siły były znacznie liczniejsze od wojsk al-Walida. Bizantyjski dowódca, pewny wygranej wobec zdecydowanej przewagi liczebnej, miał wysłać, utrzymaną w buńczucznym tonie, wiadomość do Arabów w której domagał się bezwarunkowej kapitulacji[3]. Al-Walid miał wówczas powiedzieć, że odpowiedzi na te żądanie udzieli na polu bitwy.

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Al-Walid czekał biernie gdy przeciwnicy przekraczali Eufrat, ale gdy tylko ich przeprawa zakończyła się, wydał muzułmanom rozkaz do ataku. Połączone siły bizantyjsko-perskie miały pozycję podobną do tej co w bitwie pod Mazar i Arabowie przyjęli dokładnie taką samą taktykę co wówczas[3]. Al-Walid związał w walce główne oddziały przeciwnika i atakował go na flankach, odcinając w tym samym czasie możliwość przeprawy przez rzekę. Perskie i bizantyjskie flanki nie wytrzymały ataków Arabskich i zostały rozbite a muzułmanie przeszli wówczas do frontalnej szarży, kŧóra zakończył się totalną klęską przeciwnika i olbrzymimi stratami, ponieważ żołnierze z pokonanych oddziałów nie mieli jak uciec na drugi brzeg. Po bitwie Arabowie zajęli Firaz, zabezpieczając w ten sposób swoje posiadłości w dolinie Eufratu i zyskując bazę wypadową dla przyszłych wypraw na Persję[3].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Sykes Percy Molesworth, A history of Persia, Macmillan, 1915
  2. a b Akram A.I., The Sword of Allah: Khalid bin al-Waleed, His Life and Campaigns, National Publishing House, 1970
  3. a b c d Campaigns in Western Iraq, www.witness-pioneer.org [dostęp 2021-04-17] [zarchiwizowane z adresu 2007-08-09].