Bitwa pod St. Jakob an der Birs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod St. Jakob an der Birs
Wojna domowa w Szwajcarii (1436-1450)
St. Jakob Tschachtlan.jpg
Bitwa pod St. Jakob an der Birs
Czas 26 sierpnia 1444
Terytorium St. Jakob an der Birs, ok. Bazylei
Wynik zwycięstwo wojsk francuskich
Strony konfliktu
Blason France moderne.svg Francja Berne-coat of arms.svg Berno

Lucerne-coat of arms.svg Lucerna
Uri-coat of arms.svg Uri
Wappen schwyz.png Schwyz
Wappen Unterwalden alt.svg Unterwalden
Glaris-coat of arms.svg Glarus
Zug-coat of arms.svg Zug Bale-coat of arms.svg Bazylea

Dowódcy
Ludwik XI (jako Delfin Francji)
Siły
40 000 1500 (stare kantony 1 300, Bazylea 200)
Straty
6000 1484

Bitwa pod St. Jakob an der Birs – starcie zbrojne, które miało miejsce 26 sierpnia 1444 r.[1] podczas szwajcarskiej wojny domowej (1436–1450).

Stronami konfliktu byli landgrafowie Zurychu i miast związkowych. 20 czerwca 1444 roku 20-tysięczne wojsko związkowe rozpoczęło oblężenie Zurychu. Obroną miasta kierowali specjaliści habsburscy, natomiast oblegający nie posiadali zbyt wielkiego doświadczenia w zdobywaniu twierdz. Król Fryderyk III Habsburg zwrócił się z prośbą o pomoc do króla Francji Karola VII, dysponującego sporą liczbą wojska najemnego. Ten wysłał do Szwajcarii ponad 40-tysięczną armię pod dowództwem delfina (późniejszego Ludwika XI), która wkrótce dotarła w okolice Bazylei. Na wiadomość o nadejściu wojsk króla Francji, Szwajcarzy – w liczbie 1300, przeważnie młodych, żołnierzy – wyruszyli z obozu pod Farnsburgiem przeciwko wrogowi. W nocy 25 sierpnia dołączyła do nich grupa 200 Bazylejczyków, która oczekiwała na Szwajcarów w okolicy Liestal. Rankiem następnego dnia cała grupa natknęła się na przednią straż wojsk przeciwnika.

26 sierpnia doszło do boju spotkaniowego pod Pratteln, w której Szwajcarzy rozbili awangardę wojsk nieprzyjacielskich i zmusili je do ucieczki przez rzekę Birs. Podczas pościgu natknęli się jednak na główne siły wroga i zmuszeni zostali do stoczenia bitwy z kawalerią francuską, która zmusiła ich do odwrotu. Szwajcarzy schronili się w miejscowości St. Jacob an der Birs, gdzie zostali wybici przez francuską artylerię. Zginęło 1500 Szwajcarów, którzy odrzucili propozycje poddania się i do ostatniego żołnierza zażarcie odpierali ataki.


W XIX i XX wieku bitwa ta była interpretowana jako heroiczna próba ratowania Bazylei i całej Szwajcarii przed agresją. W 1824 odsłonięto pierwszy pomnik ku czci obrońców, a w 1872 obecny. Na podstawie dzisiejszego stanu wiedzy historycznej w roku 2002 zdecydowano o rezygnacji z organizowania uroczystości upamiętniających bitwę[1].

Przypisy

  1. a b Schlacht bei Sankt Jakob an der Birs. Historisches Lexikon der Schweiz.