Bitwa pod Vincy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Vincy
Czas 21 marca 717
Miejsce w pobliżu Cambrai
Terytorium departamentu Nord
Przyczyna walka o sukcesję
Wynik zwycięstwo Austrazjańczyków
Strony konfliktu
Austrazja Neustria
Dowódcy
Karol Młot Chilperyk II
Siły
kilka tysięcy kilka tysięcy
Straty
nieznane nieznane
Wojna domowa w Królestwie Franków 715-718

Kolonia (716) - Amblève (716) - Vincy (717) - Soissons (718)

Bitwa pod Vincy[a] – starcie zbrojne, które miało miejsce 21 marca 717 roku w pobliżu Cambrai, na terytorium dzisiejszego departamentu Nord. Była to bitwa pomiędzy siłami majordoma Karola Młota i sprzymierzonych z nim Austrazjańczyków a armią byłego mnicha Chilperyka II, obwołanego w Paryżu królem przez majordoma Raganfreda.

Chilperyk i Raganfred po przegranym wstępnym starciu pod Amblève zawrócili do Neustrii. Karol bez pośpiechu zbierał armię, przygotował czas i miejsce starcia, aż wreszcie, wiosną 717 roku, sprowokował przeciwnika do ataku. Bitwa zakończyła się przegraną Chilperyka, a Karol podążył za uciekającym królem i majordomem do Paryża.

Mimo zwycięstwa, które odebrało Chilperykowi i Raganfredowi znaczenie, Karol nie obwołał się władcą, lecz ogłosił królem Chlotara, po czym oddalił biskupa Reims, Rygoberta, zastępując go Milonem, który został biskupem Reims i Trier. Pokonani w tej i następnej bitwie Chilperyk II i jego majordom nie zostali pozbawieni życia, a ostrzyżeni i osadzeni w klasztorze[1].

Władcy merowińscy nazywali siebie reges criniti, czyli monarchami długowłosymi. Długie włosy, opadające aż na plecy, były symbolem ich władzy i siły magicznej. Pokonanym pretendentom zwycięzca zawsze kazał golić głowy i zsyłać do klasztoru (stąd tonsura). Gdy jednak pokonani podejmowali nieudane próby przywrócenia swojej władzy, wówczas ścinano im głowę[1].

Uwagi

  1. Vincy to dzisiejsze Les Rues-des-Vignes

Przypisy

  1. a b J. Baszkiewicz, Historia Francji, s.20.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Baszkiewicz: Historia Francji. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1978.
  • Charles Oman: The Dark Ages, 476-918. London: Rivingtons, 1914.