Bitwa w Wadi-e Swat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Bitwa w Dolinie Swat)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa w Wadi-e Swat
Wojna w Pakistanie
Ilustracja
Lokalizacja doliny Swat na mapie Pakistanu
Czas 25 października - 8 grudnia 2007
Miejsce Wadi-e Swat
Terytorium Pakistan
Wynik Deklarowane zwycięstwo armii pakistańskiej; formalnie status quo ante
Strony konfliktu
 Pakistan Talibowie Talibowie
Dowódcy
Nasser Janjua Fazlullah
Siły
3000 1000
Straty
58 zabitych
170 rannych
48 zaginionych
30 cywilów zabitych
350 zabitych
143 aresztowanych[1]
brak współrzędnych
Wojna w Pakistanie

WanaLal MasjidMir AliDolina SwatBajaurCzarna BurzaRah-e-Nijat (I)ChajberRah-e-Nijat (II)OrakzaiTrójząb NeptunaKurram
Lista amerykańskich nalotów w Pakistanie

Bitwa w Wadi-e Swat - to bitwa prowadzona w dniach 25 października - 8 grudnia 2007 w Dolinie Swat przez armii Pakistanu przeciwko talibom.

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

24 października rozpoczął się marsz armii pakistańskiej liczącej 3000 żołnierzy z Islamabadu do Doliny Swat kontrolowanej przez rebeliantów. 25 października zaczęły się ciężkie walki. Talibowie wykorzystali technikę zamachów-samobójstw w walce. Podczas wymiany ognia w szeregi armii pakistańskiej wjechała ciężarówka, która następnie została zdetonowana przez zamachowca-samobójcę. W wyniku tego zamachu zginęło 17 żołnierzy i 13 cywilów. Największe walki toczyły się jednak w górach, gdzie stanowisk talibskich było najwięcej. Do 31 października wojska podały, że w bitwie dotychczas zginęło 130 bojowników. 3 listopada do walk rozbrajających już słabnących talibów przystąpiła prewencja 120 policjantów. Walki toczyły się do 7 listopada kiedy to zdobyto kontrolę w ostatnim mieście w Swat - Madyan. Po 7 listopada w miastach rozlokowano policję i wojsko dla bezpieczeństwa. 12 listopada 2500 żołnierzy zostało ponownie wysłana w Dystrykt Swat z powodu bardzo nie stabilnej sytuacji w dolinie. Armia miała na celu na celu także zlikwidować ostatnie oddziały rebeliantów w dolinie. 15 listopada bojownicy znowu wkroczyli do niekontrolowanej przez siebie Doliny Swat. 17 listopada oszacowana, że w nowej serii starć zginęło 100 bojowników[2].

Mimo iż talibowie ponosili w walkach ogromne straty, 25 listopada ogłosili zdobycie miasta Alpuri. 26 listopada w wyniku wykorzystania artylerii przez wojska pakistańskie zginęło dwóch głównych dowódców talibów po ocalałym Mułła Fazullah w powiecie Shangla, gdzie także toczyły się walki. 27 listopada wyparto rebeliantów z Shangla[3].

Z kolei walki w Dolinie Swat toczyły się dalej. Żołnierze z powiatu Shangla zostali przerzuceni na front w Dolinie Swat. 27 listopada władze Pakistanu podały, że wojska przejęły pełna kontrolę nad miastami: Matta, Khwazakhela, Charbagh i innych obszarów wokół miast zajmowanych przez bojowników. Następnie siły bezpieczeństwa skierowały się w rodzinne miejsca Fazullah w pobliżu Kuza Banda. 28 listopada zamknięto wszystkie radia FM w tym prowadzone przez samego Fazlullaha. Ponadto trwały poszukiwania talibów w mieście przez wojsko i policję. W efekcie aresztowano 143 talibów. W tym samym czasie w górach trwały nadal walki w których samego 28 listopada zginęło nieco ponad 50 bojowników.

5 grudnia władze Pakistanu poinformowały, że wojska przejęły kontrolę nad całą Doliną Swat. 8 grudnia bojownicy wycofali się także pokonani z terenów górskich, tym samym kończąc bitwę.

Rząd ogłosił zwycięstwo nad talibami, jednak po kilku miesiącach sytuacja wróciła do status quo ante. Fazlullah narzucał stopniowo prawo szariatu na dowodzonych przez siebie regionach[4]. W 2008 wypierał z Doliny siły rządowe co doprowadziło do ofensywy armii pakistańskiej w 2009.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]